Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Reality Deck – уникална система за визуализация с 1.5-гигапикселова резолюция

28 ноември 2012, 09:32 часа • 5156 прочитания

Тези, които очакват от технологиите чудеса и например смятат телевизорите със свръхвисока резолюция 4К за не особено голямо постижение, ще останат изумени от разработката, която ще ви представим сега. Reality Deck е най-мощната графична система в света, първата система за визуализация и изобразяване на информация с рекордната разделителна способност от 1.5 гигапиксела.


Разработката е дело на специалисти от Stony Brook University и е монтирана в Center of Excellence in Wireless and Information Technology (CEWIT) на самия университет. Тя е създадена, благодарение на финансиране от 1.4 милиона долара, отпуснати от американския Национален научен фонд, и съфинансиране от страна на университета. Основната цел на учените за конструирането на такова гигантско съоръжение е възможността за визуализация на огромен масив от информация в настоящата и бъдеща „ера на големите данни“, както поясняват експертите. Такава система ще позволи удобно и ефективно да се работи с огромни изображения, например – обхващащи цялата история на човечеството картини. Ще предостави възможност за провеждане на виртуални пътешествия до различни места в целия свят, създадени с помощта на триизмерната компютърна графика. Ще може чрез нея да бъдат изучавани спътникови снимки, снимки с астрономически явления и данни от моделиране на климатичните изменения.

Самата Reality Deck разполага с област за изобразяване на информация с размери приблизително 12 х 9 х 3 метра, която се състои от общо 416 течнокристални монитора, производство на компанията Samsung. Всички екрани са с резолюция 2560 x 1440 пиксела. Работата на този огромен дисплей, разположен на няколко стени, е възможна, благодарение на мощен суперкомпютър, състоящ се от 18 изчислителни възела и с 240 ядра. Дисковата памет, използвана от системата, е 1 ТВ. Reality Deck разполага още с известно количество датчици, с помощта на които системата постоянно и с висока точност отчита всички движения и жестове на потребителя. Данните постъпват в специализираната система NaturalPoint, която, съвместно с интерактивната сензорна маса Microsoft Pixelsense, позволяват на ползвателя да управлява данните, демонстрирани на дисплея. Системата е достатъчно „умна“, за да работи и с няколко потребителя едновременно.

Освен да изобразява визуална информация, Reality Deck може да възпроизвежда и впечатляваща аудио информация. За целта се използват 22 високоговорителя, разположени по цялата площ на огромния екран, както и четири субуфера, което позволява на системата да възпроизвежда впечатляващи аудио ефекти.

„Reality Deck ще се използва за визуализация и анализ на големи обеми от данни. Например за предаване на медицински изследвания, нанотехнологически разработки, астрономически проекти, архитектурно проектиране, разузнаване, моделиране на климата и т.н.“, разказва Аре Кауфман, професор в областта на информационните технологии.

Широкото приложение на Reality Deck е въпрос на време. Постоянно усъвършенстваните технологии и изчислителни мощности ще позволят в близко бъдеще такива технологии да се използват в кината и дори в специализирани центрове за управление на космическите кораби.

Редактор: Анна Маринова

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес