Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На гол тумбак чифте пиратки: Добре сме дошли в Шенген

03 януари 2025, 08:38 часа • 1967 прочитания

По всички новогодишни празници в България се носи пукотевица и сме почти като на фронта. Ако допреди 5-6 години София кънтеше часове наред като един Бейрут, особено между блоковете в Люлин, сега канонадата се пренесе в по-малките градове. Съдейки по споделеното в социалните мрежи, страната е била почти като бойно поле. В последните часове на старата и първите на новата година хората не са успели нито да си приспят бебетата, нито да си успокоят кучетата, защото тъкмо спре една престрелка, започва друга.

Гърми се с лично оръжие, с пиратки и с всевъзможни пиротехнически изделия, продавани като фойерверки, но на практика - далеч от това понятие. Всеки, който поиска, си прави заря. Все едно си запалва домашното барбекю.

Още: Изтеглят от пазара пет модела опасни фойерверки

Зарята е красиво нещо, но правилата у нас хем са твърде либерални, хем почти не се спазват. Да оставим новата година настрана - почти всяка петъчна вечер столицата, особено нейните по-елитни квартали, се огласят от заря - в чест на личен или семеен празник. Сигурно тези, които ѝ се наслаждават, не подозират каква щета нанасят на малкото останали птици в София, както и на хилядите стресирани кучета, обитаващи столични апартаменти.

Така годината започна фатално за птиците в района на Копривщица. Екипът на Спасителния център на “Зелени Балкани” е посрещнал 2025-а с 591 планински чинки на аутопсионната маса и с други 15 - полуживи в реанимацията.

Още: След новогодишната заря: Стотици планински чинки са загинали край Копривщица (СНИМКИ)

Смъртта е причинена от силен стрес, а доказват масивните кръвоизливи в областта на коремната кухина и по черепите на птиците. Кому е нужна тази ежегодна война, маскирана като празнуване? И кой дава право на дивите балкански субекти да тормозят всички край себе си, включително да умъртвяват беззащитни Божии създания?

Зарята обаче е само единият проблем. Другият са пиратките, които може би вече на са чак такъв хит като преди десетина години, но все още причиняват щети и раняват хора. С тежки наранявания в новогодишната нощ е мъж, който се опитал да запали касета с фойерверки в Сандански. Пиротехниката се взривила в лицето му.

Други петима души, включително две деца, пострадаха тежко в Ямбол при боравене с пиротехнически средства в първите часове на 2025 година. Всички са в болница, а седемгодишно дете е транспортирано по спешност до "Пирогов" за пластична операция. Единият от възрастните - 30-годишен мъж, е със сериозна термична рана, понеже тръба на пиротехническото изделие се забила в гърдите му. Другите са с разкъсни рани по дланите, има и ампутирани пръсти.

Още: Над 620 души са потърсили помощ в „Пирогов” в новогодишната нощ

Мятането на пиратки по улиците, през балконите и дори директно на тротоара е просто опит за преодоляване на комплекси. Същите онези комплекси, които ни карат да отнемаме предимство на пътя, да изпреварваме на непрекъсната линия и да избутваме другите коли встрани от пътя.

Нацията техническа е и добре въоръжена, макар никой да не знае колко точно са притежаваните от населението пищови, пушки и карабини. И това отново си пролича на 1 януари - деня, в който сме официално в Шенген.

Няма официална статистика за това колко и какви са оръжията, както и от какви хора се притежават. Всеки има съседи с оръжия. В някои населени места, по-малките, се знае кой с какво разполага. Но в национален мащаб? Още през октомври депутатът Петър Петров внесе въпрос относно статистиката за притежаване на огнестрелно оръжие за самоотбрана и за ловни цели по общини и по области. Отговор няма.

Още: Голям арсенал от незаконни оръжия откри ГДБОП

Официалните власти избягват да изнасят такива данни. Според едно старо проучване на Центъра за изследване на демокрацията в България има около общо 1,06 млн. броя леко огнестрелно оръжие, а със законни разрешителни за пушки, карабини или пистолети са 300 000 български граждани. Това е без хората, на които се полага оръжие според служебните им задължения. Тоест, около 93 000 незаконно притежават огнестрелни оръжия. От законните притежатели на огнестрелно оръжие половината са ловци, другите са бивши и действащи полицаи или военни. От хората с нерегистрирани оръжия пак близо половината ги притежават от войни, от пътувания или мисии зад граница или пък по наследство. Остават около 40 000 които са или контрабанден внос, или откраднати от предприятия и домове.

Криминалните хроники изобилстват от новини за задържани с незаконно притежавано оръжие. Дотолкова сме свикнали с тях, че изобщо не ни прави впечатление. Замисляме се само когато стане инцидент с пострадали или жертви.

МВР много добре знае къде има нелегални цехове за производство и преработване на оръжия и от време на време има и такива акции. Но това изобщо не означава, че държавата има концепция по въпроса. Точно обратното - напъните на полицията да бори незаконните оръжия май са последна грижа на изпълнителната власт, а и на законодателната. За разрешителните знаем - не е по-различно от това с шофьорските книжки.

От две денонощия сме в Шенген и това е повод да се замислим - и за пиратките, и за избитите птици, и за въоръжаването на населението по градове, села и паланки. Защото, както показва практиката, едно е да притежаваш оръжие, а съвсем друго - да знаеш как да го използваш.

Автор: Евелина Гечева

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес