Ще мине време и профилът на Тръмп в Twitter ще се превърне в исторически документ, в хронология на безумието. Ако на профила не стоеше негова снимка и име, вероятно алгоритмите биха предположили, че става дума за едно от двете: или средностатистически трол, или президент в предизборна ситуация - няма други възможности. Забележете за какви салта става дума.
Още: Защо Гърция има толкова много пари
Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?
1) За коронавируса
В началото на март Тръмп пуска успокоителен туит. В него той призовава към по-малко притеснения, продължаване на живота по стандартния начин. Аргументът е следният: миналата година, казва той, са умрели 37 000 души от грип, и нищо не се е променило. Защо трябва да се притесняваме тогава, когато има 546 потвърдени случая от коронавируса и 22 починали?
В началото на юни обаче коронавирусът вече е взел в Щатите 106 000 жертви - тоест, близо 3 пъти повече от починалите от грип. Човек би си помислил, че това би накарало Тръмп да отчете евентуална грешка. Той обаче започва да обвинява Световната здравна организация, че не е предупредила достатъчно добре за коронавируса и заедно с Китай са прикривали информация. Спира финансирането ѝ от САЩ. В същото време Световната здравна организация още от януари е предупреждавала за епидемията - 10 дни преди Тръмп да сравни коронавируса с обикновения грип, вече е обявила вирусът за световна заплаха. Накратко - организация, финансирана от САЩ, крие информация от САЩ (?), въпреки че е предупредила не просто САЩ, а целият свят за предстоящата пандемия много преди президентът на САЩ да заяви, че обикновеният грип е същото нещо. Резултатът: Тази организация изгубва финансирането си, защото не е направила нещо, което е направила.
Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС
2) За протестите в Минеаполис
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Убийството на 46-годишния афроамериканец Джордж Флойд от полицията в Минеаполис разпалва протести в най-неудобния момент - при 30 милиона безработни, нечувано число от годините на Голямата депресия досега. Случаят: полицай притиска с коляно врата на окования в белезници Флойд и, въпреки че той казва, че се задушава, не отмества крака си, което води и до неговата смърт. След като пуска стандартно и протоколно съобщение, в което обявява съпричастност към жертвата, няколко дни по-късно Тръмп обявява всички протестиращи за анархисти, всички отразявания на протеста (извън републиканската FOX) за фалшиви новини, повечето протестиращи за привнесени - ще кажеш, че въобще не е нормално да очакваш побесняла тълпа, когато в САЩ бял полицай убие чернокож.
3) За Туитър
По време протестите Тръмп влиза в стандартен и вече отиграван конфликт с кмета на града. Написва, че може да изпрати бойци от Националната гвардия в Минеаполис, ако кметът не поеме контрола над ситуацията. Точните думи: "Или много слабият радикален ляв кмет Джейкъб Фрей ще предприеме действия и ще поеме контрола над града", или ще изпрати Националната гвардия в града и "направи всичко, както трябва". "Ще вземем ситуацията под контрол, но когато започне плячкосването, започва стрелбата", пише той. От Туитър маркират съобщението като нарушаващо правилата на компанията заради заплахата за насилие и скриват съобщението му. Реакцията на Тръмп е бърза: указ, който ще дава възможност за съд срещу платформата заради начина, по който се модерира съдържанието там.
Още: Шенген съвсем не е зона без граничен контрол
Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул
4) SpaceX и "американското господство в Космоса"
През това време Илън Мъск изтрелва Crew Dragon с ракетата си Falcon, което Тръмп в безумна реч пропагандира така:
"Целия свят ни завидя. Скоро ще кацнем и на Марс и скоро ще имаме най-могъщите оръжия в човешката история. Вече видях разработките и дори аз не мога да го повярвам. Съединените щати заслужиха престижното място на световен лидер."
Как точно фразите "скоро ще кацнем на Марс" и "скоро ще имаме най-могъщите оръжия в човешката история" се събират в едно изречение?
Дори по време на Студената война ги делеше поне един параграф.
Автор: Райко Байчев