Една от най-важните новини за миналата седмица по лично мое мнение дойде точно в последния ѝ работен ден – привличане към наказателна отговорност по чл. 326 от Наказателния кодекс (НК) на председателя на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова. Този член на НК гласи: "(1) Който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога, се наказва с лишаване от свобода до две години. (2) (в сила от 24.03.2020 г. до отмяна на извънредното положение) Ако от деянието по ал. 1 са настъпили значителни вредни последици, наказанието е лишаване от свобода до пет години и глоба от десет хиляди до петдесет хиляди лева."
Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?
В официалното си прессъобщение по случая, прокуратурата пише следното: "С оглед на високата обществена опасност на деянието, изразяващо се в отправяне на неоснователни твърдения за очаквана липса на медикаменти, спрямо А.Ст. е взета мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 20 000 лв."
Сега, какво толкова е казала Стоименова, която между другото е бивш председател на Агенцията по лекарствата, което да предизвика реакцията на прокуратурата? Тя твърди, че е заради интервюта по БНР и БНТ. Колегите от БНР дори са посочили интервютата, заради които вероятно прокуратурата търси отговорност на Стоименова. Казвам "вероятно", защото документите по разследването не са публично известни.
Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС
Още: Олаф Шолц загуби вота на доверие. Какво предстои?
Ако обаче става въпрос за разследване на ТОВА ИНТЕРВЮ, то вече нещата стават много сериозни. Защото в него проф. Стоименова говори за ситуацията в сектор, в който е натрупала експертните си познания и върху който има експертен поглед.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
За сведение на прокуратурата – Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ) публикува на официалния си сайт следното съобщение – че работи по това да създаде Единна информационна система за фармацевтичната индустрия в ЕС, за да може там да бъде събирана информация за "достъпността до критично важни лекарства, използвани в контекста на епидемията от COVID-19". Мисля си, че тази система ЕАЛ я прави, защото всичко е наред и ей така, просто се намира на работа и си оправя статистиката. Обаче от друга страна, на мен тази инициатива ми създава и тревога – за какво се създава цяла система за мониторинг, ако всичко е наред и както преди да избухне COVID-19? Де да знам, чиновниците пък да са чак такива любители на статистиката ... Може ли нашата прокуратурата да се обърне към Лаура Кьовеши да помогне? Слава Богу, в съобщението на ЕАЛ няма нищо конкретно за България!
Да видим сега какво прави Федералната агенция за контрол на храните и лекарствата в САЩ (FDA). Я, и тя пуснала съобщение, в първото изречение на което обяснява как наблюдава системата за доставки, която "може да бъде повлияна от епидемията от COVID-19, което потенциално може да доведе до прекъсване на доставки или недостиг на лекарства в САЩ". Г-н Гешев нали ходи в САЩ миналата есен, заедно с г-н Цацаров – може да звъннат един телефон на правосъдното им министерство и ФБР да споделят българския опит. Не за друго, ами САЩ вече счупиха всички негативни рекорди що се отнася до коронавируса и продължават да ги чупят – да им помогнем малко, ние сме отличници, а техните данни за разпространението на COVID-19 на американска земя силно ме тревожат! Добре че и FDA нищо не говори за България!
Обаче най-много тревога ми създаде Бюрото за разследваща журналистика. Тази организация се е появила през 2010 година и оттогава си сътрудничи с предаването "Панорама" на BBC, предаването File on 4 на BBC радио, британския Канал 4, Financial Times, The Daily Telegraph и The Sunday Times – поне така пише в Wikipedia, не знам колко да вярвам на тази интернет енциклопедия. Та на 6 април това Бюро публикува материал, според който в нарочно писмо европейският комисар по здравните въпроси Стела Кириакиду е поискала от производителите на лекарства да засилят производството на определени видове лекарства, които се ползват при тежки състояния на COVID-19 – сред тях са седативи, болкоуспокояващи, антибиотици, антивирусни лекарства. Бюрото за разследваща журналистика твърди, че Кириакиду е казала на фармацевтичните компании, че разчита "да обезкуражат всякакво неетично търговско поведение". Според Бюрото за разследваща журналистика, в писмото са посочени конкретни държави, в които вече има недостиг на изброените по-горе видове лекарства – Испания, Франция, Швеция, Португалия, Люксембург, Норвегия, Словакия, Ирландия, Австрия, Чехия и Малта. Бюрото за разследваща журналистика казва и, че в писмото са посочени и имена на държави, където се очаква недостиг на изброените по-горе видове лекарства – Италия, Белгия, Германия, Хърватия, Унгария, Нидерландия, Полша, Лихтенщайн, Финландия, Гърция, Кипър и Естония. Според мен това си е изключителна журналистическа наглост, която тревожи много и вече е крайно време Лаура Кьовеши да влиза изцяло в правомощията на главен прокурор на ЕС и да почерпи българския опит! Но е хубаво, че и това бюро не казва нищо за България.
Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул
Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад
Но в този ред на мрачни мисли, като обикновен гражданин на България искам да споделя и, че ме тревожат и редовните брифинги на Националния кризисен щаб, с ежедневната актуализация колко са болните и жертвите на COVID-19 – създават ми чувството, че може да се наложи да си стоя вкъщи и да не видя близките си, докато не бъде измислена ефективна ваксина срещу коронавируса и докато тя не бъде закупена и разпространена в България, а това може да отнеме години. От щаба не го казват буквално така, но аз откъде да знам, че не си го мислят - тревожа се! Тревожат ме и постоянните информационни облъчвания на г-н Бойко Борисов, особено това, че след 2-3 седмици може да сме в Ада - не искам да ходя там, страх ме е! Тревожи ме и, че често-често социалният министър Деница Сачева дава статистика колко се увеличава безработицата - кой знае дали и аз няма да остана без работа, притеснен съм! Тревожи ме и Волен Сидеров, който иска на Великден народът да излезе и да празнува масово - така няма ли да се заразим масово?!!! Не нарушава ли с нещо закона такъв призив?
Вярно, аз съм просто един човек, който най-вероятно разсъждава субективно, защото изброените по-горе причини за тревогите ми не знам дали се основават на "неверни повиквания" и "заблуждаващи знаци", или на трезва оценка, базирана на факти, или пък даже да става дума само за факти – обаче и като данъкоплатец реших да си кажа. Все пак, доколкото помня - извинете, ако не си спомням правилно, главният прокурор Иван Гешев каза малко преди да поеме поста, че прокуратурата е длъжник на обществото, а доколкото знам характерна особеност на обществото са данъкоплатците – дано държавното обвинение почне да си плаща по-активно дълговете!
Автор: Ивайло Ачев