Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли от коя страна се намира апендикса?

27 септември 2022, 14:44 часа

Апендицитът е остра патология, която изисква незабавна хирургическа намеса. Ако не се предприемат стъпки за отстраняване на апендикса от тялото на човека, могат да възникнат животозастрашаващи усложнения, като перитонит.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Възпалението може да възникне във всяка възраст, но е по-често при хора на възраст 10-19 години. Апендиксът на дебелото черво се възпалява. Органът влияе върху функционирането на имунната система и помага на тялото да се бори с инфекцията.

Апендицитът е с дължина от 4 до 10 cm и диаметър от 5 до 7 mm. Апендиксът обикновено се намира в долната дясна част на корема. Структурата му е подобна на структурата на останалата част от червата: тя също има стена от 4 слоя и е толкова дебела, колкото всяко друго черво.

10 напълно безполезни части на човешкото тяло

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Апендиксът не участва в храносмилането и отдавна се смята за безполезен орган. Но е установено, че профилактичното му отстраняване в ранна възраст води до развитие на хронични чревни заболявания и различни инфекции. В самия процес има много лимфоидна тъкан, така че сега се смята, че тя е част от имунната система и нейното отстраняване се извършва само при възпаление, което представлява заплаха за живота.

Острият апендицит е едно от най-честите заболявания в хирургията, но не е толкова лесно да се диагностицира. Проблемът е, че симптомите във всеки случай могат да бъдат малко по-различни и е необходимо да се разграничи тази патология от много други, които имат подобни прояви.

Апендицитът при деца е най-често срещан на възраст между 6 и 12 години и при възрастни между 18 и 42 години, като при жените се среща два пъти по-често, отколкото при мъжете. Общата честота е до 6 души на 1000 души, което прави тази патология най-често срещаната в хирургията след панкреатит и холецистит.

Апендицитът има много форми:

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

- катарална или проста, засяга само лигавицата на процеса;

- флегмонен - ​​засяга всички слоеве, както повърхностни, така и по-дълбоки;

- гангренозен - с развитието на гангрена, тоест тъканна некроза във всички слоеве;

- перфоративен - с образуване на дупка в стената на процеса;

- емпиема е вид флегмонна форма, но се различава по това, че в запушения процес се появява кухина с гной.

ТЕЗИ органи в нашето тяло са изгубили функционалността си в еволюцията

В апендикса бързо започват гнилостни процеси, което предизвиква възпаление – остър апендицит. Процесът започва от лигавицата и се разпространява в по-дълбоките слоеве, но ако причината е тромбоза на някой от съдовете в апендикса, тогава се развива гангрена, която идва от по-дълбоките слоеве и бързо обхваща целия орган.

Обръщайте внимание на следните симптоми:

- Гадене, повръщане се появява в 70% от случаите, поради дразнене на нервните окончания в перитонеума. Повръщането обикновено е еднократно или двукратно.

- Повишаване на температурата - през първите 12 часа обикновено се задържа до 37,5 °C, рядко по-висока. След това се повишава до 38 ° C и повече, с появата на съпътстващи симптоми: втрисане, изпотяване, слабост.

- Редките изпражнения обикновено се появяват, когато апендиксът е близо до ректума и неговите нервни окончания са раздразнени.

-  Често уриниране се получава и при дразнене на нервните окончания на пикочния мехур и уретера с близкото разположение на апендикса. Случва се по-често при жените.

- Общата слабост е следствие от интоксикация на тялото.

Всеки от тези симптоми има общ характер и сам по себе си не дава възможност да се постави диагноза.

Апендиксът не винаги е разположен строго в долната дясна част на коремната кухина. При някои хора това се случва на други места - това са индивидуалните характеристики на тялото и структурата на червата.

До 8% от случаите се среща с нетипично местоположение, което има своя собствена класификация:

- ретроцекална - зад червата;

- субхепатален - под черния дроб;

- тазова - в малкия таз;

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес