Стимулирането и укрепването на имунната система е приоритет в преходния пролетен сезон. Само поради тази причина е препоръчително да посегнем към продукти, които ще ни помогнат в това начинание. Списъкът с основни продукти включва, наред с други, златното мляко, което дължи благотворното си въздействие върху организма на златната подправка - куркумата. Освен че подпомага борбата с инфекциите, с какво ни помага златното мляко?
Още: Ползи от морската вода за тялото
Златното мляко или силата на природата
Традицията да се пие златно мляко се корени в аюрведичната медицина. Както знаем, аюрведичната медицина особено обича да използва природни продукти за лечение. В днешно време, когато за здравето и функционирането на имунната система трябва да се полагат особени грижи, със сигурност си струва да се пие редовно тази напитка.
Куркумата, която е в основата на златната напитка - стимулира имунната система по много начини и подобрява усвояването на хранителните вещества.
Как да си отгледаме у дома една от най-полезните подправки - куркумата
Още: Ползи от чугунената тенджера и защо повече няма да искате да я смените
Още: Масло от рапица ползи и вреди
Естествен антибиотик и регенерация на черния дроб
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Списък с храни за качване на килограми
Още: Какви са ползите от четенето на книги, които не са за подценяване
Привържениците на природната медицина подчертават, че "кралската напитка" - както често наричат златното мляко, си заслужава да се включи в дневното меню както профилактично, така и в извънредна ситуация, когато организмът вече е атакуван от заболяване. То подпомага борбата с различни вирусни инфекции, спомага за намаляване на температурата, а също така облекчава болките в гърлото. Затова спокойно може да се смята за естествен антибиотик.
Много се говори и за благоприятното въздействие на златното мляко върху функцията и регенерацията на черния дроб, участието му в детоксикацията на организма, приноса му за стимулиране на храносмилателната система (предотвратява запек и метеоризъм) и успокояващото му действие (помага при заспиване).
Всички гореспоменати ползи могат да бъдат засилени чрез обогатяване на рецептата за златно мляко с лют червен пипер, джинджифил, канела или мед. Всички те подпомагат организма в борбата срещу различни инфекции.
Още: Храни полезни за храносмилането, които да хапваме
Още: Има ли всъщност ползи от лечебното гладуване
Как се приготвя златно мляко?
Приготвянето на златно мляко е много просто. На първо място трябва да имате под ръка куркума (2-3 супени лъжици) и масло, за предпочитане пречистено. Освен това ефектът на златното мляко ще се засили от споменатите по-горе подправки, като мед, лют червен пипер или канела (2-3 щипки). Освен това ви е необходима 1/2 чаша вода.
6 най-добри ползи за здравето от консумацията на куркума
Основата на златната напитка е паста от куркума. Как да я приготвите?
Трябва да добавите куркума към вряща вода и да разбърквате редовно (като кипвате през цялото време), докато получите консистенция на паста. (Ако е твърде гъста, просто трябва да добавите вода). Накрая пастата от куркума трябва да се прехвърли в стъклен буркан и да се съхранява в хладилника.
За една порция златно мляко са ви необходими една чаена лъжичка паста от куркума, чаша мляко и 1/2 чаена лъжичка пречистено масло. (Млякото трябва да се загрее, към него да се добавят пастата от куркума, маслото и подправките).
Златно мляко: Кой трябва да внимава?
Златното мляко може да се пие редовно и дори 2-3 пъти дневно през интервал от няколко часа по време на инфекция. То може да се сервира и на деца (на възраст от около 3-4 години) няколко пъти седмично. Въпреки това, както и при други специфики, се препоръчва умереност и предпазливост.
Хората с високо кръвно налягане, стомашни проблеми, язва, алергии и бременните жени трябва да бъдат особено внимателни, когато пият златно мляко. При всички тях златното мляко може да предизвика странични ефекти; като например дразнене на стомаха, задух, обрив или маточни спазми.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.