Репичките са едни от първите зеленчуци на пролетта, но могат да се намерят пресни и през есенния сезон. Заедно с червеното цвекло, марулите, копривата, спанака и зеления лук, те ни осигуряват свежо разнообразие от хранителни вещества след дългата зима.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Съдържат ценни витамини и минерали:
- Витамин C, който се грижи за нормалната функция на имунната система;
- Витамин K - важен за костите и оздравителните процеси при кръвотечение;
- И още… витамин A, B1, B6, B9;
- Желязо, което осигурява нормалния транспорт на кислород в кръвта;
- Калий, който поддържа сърцето и нервната система;
- Мед, която осигурява нормалното усвояване на желязото и има противовъзпалителен ефект.
Помагат при отслабването
Репичките са нискокалорични и се състоят на 94 % от вода. Те съдържат целулоза и биоактивни вещества, които подпомагат нормалната функция на жлъчката и черния дроб. По този начин засилват естествените функции на тялото при преработването на излишните мазнини и изхвърлянето на вредните вещества. Освен това репичките са вкусна и незаменима част от всяка пролетна диета.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Помагат при различни здравословни проблеми
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Репичките са полезни при храносмилателни проблеми, анемия, диабет, висок холестерол и заболявания на жлъчката. Целулозата в тях прочиства стомаха и червата от шлаките. Подобрява храносмилането и ускорява метаболизма. Зеленчуковите сокове с репички лесно премахват чувството на тежест в стомаха и зареждат тялото с витамини и минерали.
Трябва да знаете обаче, че балансираният и здравословен начин на хранене няма как да се състои предимно от репички и фрешове. Зеленчуците не съдържат достатъчно протеини и въглехидрати, за да се чувствате здрави и енергични. Ако имате чувствителен стомах, не трябва да прекалявате с репичките.
Поради тази причина не е препоръчително да се консумират от деца под тригодишна възраст. Репичките могат да подразнят лигавицата на стомаха. Трябва да се консумират внимателно при наличен гастрит и са противопоказни при язви и чревни инфекции.
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Пазаруване и съхранение
Свежите репички имат светъл червен цвят и гладка повърхност. Ако искате да закупите възможно най-пресните, погледнете листата им. Те трябва да изглеждат свежи и наситено зелени, а не увехнали.
Могат да се съхраняват на нормална стайна температура в рамките на два-три дни или в хладилника. Репичките обаче спадат към зеленчуците, които никак не е подходящо да поставяте във фризера. След като замръзнат, те вече не са толкова хрупкави и сочни.