За зъбите яденето или пиенето на сладкиши е двоен удар. Захарните вещества могат да увредят зъбите, правейки ги податливи на чувствителност.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Поглъщането на сладки храни и напитки също може да причини болка или дискомфорт на зъбите, които са станали чувствителни.
Ако ядете захар често и не практикувате последователна орална хигиена, може да настъпи допълнително увреждане на вашите зъби и венци. Всичко това може да доведе до прекалено чувствителни зъби към захар, както и към други усещания, като топлина или студ.
Сладкиши, които трябва да избягвате
Яденето и пиенето на сладкиши може да причини дискомфорт в зъбите, които са увредени или които са станали силно чувствителни.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Някои от най-лошите нарушители включват:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Твърди бонбони и таблетки за кашлица. Смучещите бонбони остават в устата дълго време, създавайки киселинна баня за зъбите.
Гумени или лепкави сладки. Гумени мечета, глазура, сушени плодове и мед – всички те полепват по зъбите, давайки на бактериите много време да растат.
Портокалов сок. Може да не изглежда като най-лошия нарушител, но портокаловият сок е богат на захар, както и на естествено срещаща се лимонена киселина, която може допълнително да разруши зъбите.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Газирани безалкохолни напитки. Колата и другите газирани напитки не само са пълни със захар, но са и киселинни.
Причини
Увреждането на зъбите може да причини повишена чувствителност към захарта. Има редица причини:
Загуба на емайл (дентин).
Сладките храни и напитки съдържат ферментиращи въглехидрати. Когато ферментиращите въглехидрати се смесят с вредни бактерии, които живеят в устата, се произвежда киселина. Освен ако киселината не се изплакне или изчетка, тя премахва минералите от зъбния емайл, причинявайки ерозия.
Загубата на емайл прави зъбите уязвими и по-чувствителни към стимули.
Слюнката съдържа минерали, които помагат за възстановяване на минералите в зъбния емайл. Въпреки това, ако похапвате постоянно сладкиши като шоколадови бонбони, слюнката ви има по-малка възможност да замести минералите, от които се нуждае зъбният емайл.
Защо се събуждаме със стиснати зъби
Кариес (кухини)
Бактериите, които се хранят със захар в устата ви, причиняват лепкав филм, наречен плака, който се образува върху зъбите и под венците.
Съдържанието на киселина в плаката причинява деминерализация на зъбния емайл. След като емайлът се износи, бактериите и киселината могат да навлязат в зъбите, достигайки мекия дентин вътре.
Кариесът води до кариес. Кариесите започват като дупки в зъбния емайл. Ако не се запълнят, стават по-големи и по-дълбоки. Сладки храни, течности, киселина и бактерии могат да навлязат в кухина, причинявайки разтърсваща, внезапна болка.
Гингивит (заболяване на венците)
Натрупването на плака също може да доведе до заболяване на венците. Когато плаката се втвърди върху зъбите, тя се превръща в зъбен камък. Зъбният камък и плаката могат да раздразнят венците, причинявайки:
- възпаление
- инфекция
- подуване
- кървене
Възпалената, болезнена тъкан на венците може да повиши чувствителността на зъбите поради излагане на корените на зъба, които съдържат нервни окончания.
Отдръпване на венците
Вашите венци са проектирани да покриват костта и да защитават корена на всеки зъб. С напредване на възрастта венците ви може да започнат да се отдръпват, оголвайки корените на зъбите.
Пушенето на цигари и агресивното миене на зъбите могат да влошат отдръпването на венците.
Лошото орално здраве и заболяването на венците също играят важна роля.
Лечение за избелване на зъби
Избелващите зъби използват вещество като водороден пероксид за изсветляване на петна.
За да направи това ефективно, пероксидът трябва да проникне в зъба и да достигне дентина вътре. Това може да доведе до повишена чувствителност на зъбите.
Как се чувства
Ако имате чувствителни или повредени зъби, яденето на сладкиши може да предизвика различни усещания в устата и лицето ви. Те включват:
- изтръпване
- болки
- остра, пробождаща, силна болка
- свързана болка в синусите, очите или отстрани на лицето ви
Лечения
Ако имате чувствителни зъби или малка загуба на емайла, използването на паста за зъби, предназначена за справяне с тези състояния, може да ви помогне.
Пастата за зъби за чувствителност действа като покрива дентиновите каналчета в зъбите. Това са микроскопични тръбички, които се простират от под емайла до слоя дентин на зъба.
Силно ерозираният зъбен емайл може да изисква дентално залепване. Ако зъбите ви са залепени, върху зъбите ви ще бъде прикрепен материал от смола в цвета на зъбите.
Ако имате кухини, запълването им ще допринесе много за премахване на чувствителността.
Гингивитът и пародонталното заболяване могат да бъдат лекувани с дълбоко почистване, лющене, което включва изстъргване на плаката от вашите зъби и антибиотици.
Отдръпването на венците също може да се лекува с лющене и дълбоко почистване и понякога може да се коригира с локално прилагани антибиотици. Ако състоянието е тежко, може да се препоръчат хирургични решения като присаждане.
Чувствителността след избелване на зъбите често е временна. Избягването на сладкиши, както и топли и студени напитки за няколко дни може да е всичко, което е необходимо.
Можете също така да използвате паста за зъби, предназначена за чувствителни зъби, докато състоянието се облекчи.
Профилактика
Тези съвети ще ви помогнат да поддържате зъбите си здрави и да избегнете болката, когато ядете захар:
Избягвайте захарта, за да предотвратите кариес.
Ако пушите, вейпвате или дъвчете никотинови продукти, помислете за отказване.
Използвайте четка за зъби с мек косъм поне два пъти на ден с паста за зъби с флуор.
Използвайте конец за зъби възможно най-често.
Опитайте се да избягвате вода за уста на алкохолна основа.
Ако ядете сладки храни или други храни с високо съдържание на въглехидрати, като картофен чипс, четкайте след всяко хранене.
Ако не можете да четкате след хранене, дъвка без захар може да е опция. Дъвката без захар също е добър заместител на бонбоните за смучене.
Ако е възможно, посещавайте зъболекар два пъти годишно за почистване. Зъболекарят също би могъл да определи дали имате малки кариеси, за които може би все още не сте наясно.
7 храни, които могат да увредят вашите зъби
Кога да посетите зъболекар
Посетете вашия зъболекар, ако:
Имате болка в зъбите, която не изчезва след една седмица използване на паста за зъби за чувствителни зъби. Може да имате инфекция или кариес, които изискват лечение.
Венците ви са подути, бели, подути или кървят.
Загубихте пломба.
Имате болка или някакъв вид усещане, което ви тревожи или пречи на ежедневните дейности.
Долната линия
Зъбите, които са повредени или чувствителни, могат да ви болят, когато ядете или пиете подсладена субстанция. Повишената чувствителност на зъбите може да бъде причинена от зъбни заболявания като загуба на емайл и кариес.
Грижата за вашите зъби може да ви помогне да ги поддържате здрави и по-малко чувствителни към стимули, като например сладки храни.
Ако имате чувствителни зъби, те също могат да станат болезнени от ядене или пиене на горещи или студени вещества.