Гроздето е обичано от възрастни и деца заради неговия сладко-кисел вкус, но ползите не свършват с вкуса - гроздето има много полезни свойства, които поддържат цялото тяло в добра форма.
По света се отглеждат повече от 70 милиона тона грозде годишно, като само 12% от реколтата е годна за храна. По-голямата част от него се превръща във вино.
Родното място на гроздето е Близкият изток. Там започва да се отглежда преди около 8 хиляди години. Първите археологически находки, свързани с винопроизводството, са открити на територията на Грузия и Армения.
Ползите от гроздето
Повечето от хранителните вещества се съдържат, колкото и да е странно, не в пулпата, а в семките и кората. Като цяло плодовете съдържат витамини К, група В, както и мед, фибри, фенол, каротеноиди и други фитонутриенти, които придават на гроздето цвят, вкус и мирис.
Грозде: Какво се случва с холестерола, когато ядете този плод
Ползите от гроздето често зависят от неговия сорт. Въпреки това, всички горски плодове имат естествени антиоксиданти - флавоноиди: витамин С, бета-каротин, манган, ресвератрол. Последният елемент се разкрива с най-голяма полза в гроздето. Гроздето също така съдържа микро и макроелементи като селен, цинк, мед, желязо, калций, калий, магнезий, алуминий, бор, йод и кобалт.
Полезните свойства на гроздето до голяма степен зависят от неговия сорт и качеството на самите плодове. Много продукти от грозде, като стафиди, съдържат малко по-малко различни вещества от пресните плодове.
Полифенолите в състава на гроздето спомагат за намаляване нивото на холестерола в организма и дори риска от развитие на атеросклероза и сърдечно-съдови заболявания, появата на кръвни съсиреци.
Витамин К е необходим за правилното съсирване на кръвта и функционирането на сърдечния мускул и кръвоносните съдове, здравината на костната и мускулната тъкан. Фибрите са необходими за правилното функциониране на червата, намалявайки риска от развитие на хемороиди и дивертикулит. Медта в гроздето поддържа костите здрави.
Дори с най-капризния сорт грозде няма да имате проблеми, ако използвате ТОЗИ метод
За кои хора гроздето НЕ Е полезно?
Въпреки всичките си полезни свойства, кората може да бъде не само вредна, но дори опасна - ако гроздето се третира с вредни пестициди и торове. Ето защо е важно да измиете плодовете след закупуване, но дори това не винаги може да помогне на 100%.
Рядко имате алергия към грозде, която е придружена от зачервяване, обрив по лицето, сърбеж или хрипове и задух. Освен това алергията може да се прояви не само към самото грозде, но и към вино, гроздов сок или стафиди.
В плодовете има много захар, така че е по-добре да ги ядете с повишено внимание при диария и язви, а при диабет е по-скоро противопоказано. Пълна забрана на гроздето - при хипертония, цироза на черния дроб, бременност и колит.
Семките от тяхното грозде са безопасни, но не могат да се комбинират с лекарства, които разреждат кръвта.