Маслиновото дърво се отглежда от хората още от древни времена по цялото средиземноморско крайбрежие. Дървото принадлежи към вечнозелени, кората е сива. Листата са удължени, кожести. Цъфти с малки белезникави цветове. Плодовете са удължено овални. Зрелите плодове са черни, неузрелите, които също се консумират - зелени.
За да потъмнеят маслините се подлагат на специална обработка - окисление, поради което променят цвета си от зелен на черен. В природата маслините стават тъмни, когато са напълно узрели.
Тайни и характеристики на маслината
Суровите плодове имат горчив вкус, който може да се премахне само чрез продължително киснене в саламура. След това те могат да се ядат. Плодовете се използват както като самостоятелна закуска, така и като допълнение към други ястия. Като предястие често можете да намерите пълнени маслини. За пълнежа се използват зеленчуци, цитрусови плодове, риба и морски дарове, месни и колбасни продукти, подправки и др.
Черни или зелени маслини – кои са по-здравословни?
Може да се използват при приготвянето на закуски, салати, солени печива и топли ястия. Съчетава се добре със зеленчуци, месо и риба. Добавят се към някои супи, като например каймак. Често се среща в различни гарнитури за пица. Маслините са неизменна украса на банкетни предястия и салати.
От маслини се прави зехтин, който се използва не само в кулинарията, но и в медицината и козметиката. Маслото се използва като подправка за различни ястия.
Когато избирате маслини в магазина, задължително обърнете внимание дали са с костилка или не. Изкуствено оцветените плодове винаги са без костилка, а с костилка, като правило, естествен цвят. Тъй като е много трудно да се премахнат костилките от плодове, дори и зрели. Също така датата на производство ще разкаже за естествеността на продукта - всички плодове, събрани преди декември, ще бъдат изкуствено оцветени, тъй като маслините окончателно узряват едва през декември.
Отворен буркан не се препоръчва да се съхранява повече от 7-8 дни.
Кои са най-полезните маслини за вашия организъм - разберете сега!
Вредата от маслините е сериозна за тези хора
Изкуствено боядисаните маслини могат да бъдат опасни за здравето поради вредните добавки, които са в състава на багрилата.
Маслините са противопоказани за хора:
- с холецистит;
- с панкреатит;
- с камъни в жлъчния мехур;
- склонни към алергични реакции.
Също така трябва да се внимава от деца под 3 години, бременни и кърмещи жени.
Състав и калории:
Маслините съдържат витамини от група В, витамини А, С, Е и РР. Минерали: калий, калций, селен, магнезий, фосфор, натрий, мед, манган и цинк. Съдържание на калории - 81 kcal на 100 g продукт.