Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Установиха кои проблеми със съня водят до деменция – и това не е безсънието

07 ноември 2023, 19:23 часа

Колко леко спите? Често ли се събуждате посред нощ? Важни въпроси за всички, които се грижат за здравето на мозъка си. Учените са открили връзка между моделите на съня и развитието на деменция.

Още: Рецепта за домашно сладко от касис - супер лесно

Още: Пащърнак - уникалният зеленчук и неговите ползи

Опасностите от липсата на сън са известни отдавна. Но дори и човек да лежи цял ден в леглото, няма гаранция, че спи качествено. Междувременно, здравето на вашия мозък зависи от точно от това.

Липсата на дълбок сън води до по-голяма опасност от появата на деменция, се казва в ново проучване.

Колко часа сън са нужни при всяка възраст?

Още: Какво представлява рейки и опасно ли е

Още: Топ рецепти с ревен, в които да използвате този интересен зеленчук

Човешкият сън е разделен на фази: много повърхностен, повърхностен и дълбок. Между тях периодично се появява REM сън, когато сънуваме. Но фазата на дълбокия сън е важна за здравето, когато тялото се възстановява, премахва нежелани или потенциално вредни материали от мозъка, включително бета-амилоиден протеин, отличителен белег на болестта на Алцхаймер.

За съжаление, с възрастта продължителността на дълбокия сън значително намалява. Но най-лошото е, че учените свързват този фактор с висока вероятност от появата на деменция.

Проучването, проведено в Съединените щати, включва 346 човека над 60 годишна възраст. Учените проверили отново качеството на нощния им сън. Първо от 1995 до 1998 г., а след това от 1998 до 2001 г. След това те разгледали дали някакви промени в продължителността на дълбокия сън са свързани с развитието на придобита деменция за период от 17 години. До този момент 52 участници са били диагностицирани с деменция.

„Открихме, че скоростта на загуба на дълбокия сън се ускорява от 60-годишна възраст и достига пик между 75-80-годишна възраст. След това този процес се забавя, казват авторите на изследването. Средно фазата на дълбок сън намалява с 1,5% на година. Освен това, всяко процентно намаление увеличава вероятността от развитие на деменция с 27 %.

Още: Какво е сумак и в кои ястия може да го добавим

Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад

Колко часа продължава дълбокият сън и как да го увеличим?

Учените са установили, че продължителността на дълбокия сън намалява по-бързо при носителите на APOE4, ген, който повишава вероятността да се отключи болестта на Алцхаймер. Проучването показва: хората, които спят по-малко, са предразположени да страдат от сърдечно-съдови заболявания.

Авторите на статията заключиха: важно е да се обърне внимание не само на общото количество нощен сън, но и на неговото качество. За целта можете да носите умни часовници или гривни, които следят етапите на съня ви по пулса и движенията ви в леглото. Разбира се, тези устройства не са толкова точни, колкото медицинските, но могат да дадат поне груба представа за съня.

За да подобрите качеството на дълбокия сън, лекарите съветват да ограничите консумацията на алкохол и кофеин през нощта и да се опитате да спите поне 7 часа по едно и също време. Редовната физическа активност през целия ден също помага. Ако все още не спите достатъчно, трябва да потърсите помощ от терапевт, който може да ви помогне да откриете причините за вашето безсъние.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес