Пневмонията е остро възпалително заболяване на белите дробове. След пневмония се препоръчва поддържане на белодробната функция, което като правило не се среща много често в практиката. Разбира се, организмът се възстановява сам, но за да стане този процес по-бърз и лесен, е необходима нашата помощ.
Още: Защо трябва да перете дрехите наопаки
Определянето на точната диагноза остава на специалиста, тъй като е важно да се знае дали причината е бактериална, вирусна или гъбична и в каква степен и какво лечение трябва да се използва според тежестта на симптомите. В много случаи рентгеновите лъчи и компютърната томография са на разположение, за да помогнат на лекарите да направят точна диагноза.
Но някои допълнителни лечения могат да се използват в допълнение към всяко терапевтично (лекарствено) лечение за подпомагане на белите дробове. Нека споменем някои от тях, всички те се характеризират с това, че могат да се използват успоредно с други лекарства, помагат както за профилактика, така и в периода на регенерация.
Това са билки и билкови чайове, които се използват в народната медицина. По времето на нашите баби и дядовци е било естествено да се суши липа или бъз на тавана.
Още: Масло от витамин Е - натурален ботокс за кожата
Най-полезните и здравословни билкови чайове, които трябва да опитате
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Консумирайте тази напитка в продължение на 21 дни, ако искате да отслабнете и да имате красива кожа
Още: Важните промени, които настъпват в телата ни, когато ставаме с час по-рано
1. Чай от живовляк
При по-тежки респираторни заболявания е по-ефективен чай от живовляк или смес от живовляк и мащерка в съотношение 1 към 1. Трябва да пием по 2-3 чаши от тези чайове на ден, за да подпомогнем организма си. С пиенето на големи количества чай влияем положително и на водния баланс на организма.
Гаргарата с гореща напитка също дезинфекцира областта на гърлото преди преглъщане. Тези чайове могат да се консумират непрекъснато като превантивна мярка, например. през зимата всеки ден или два до три пъти седмично на празен стомах.
Още: Всичко, което трябва да знаете за малиновите кетони, ако искате да отслабнете до лятото
Разбира се, можете да направите сироп от живовляк, който често даваме на децата си, когато имат кашлица, но това растение е ефективно и за възрастни и може да се използва при общи заболявания на горните дихателни пътища, а не само по време на кашлица.
2. Джинджифил
От векове се използва за лечение на астма и се смята, че нейните потенциални ползи се дължат на противовъзпалителните й свойства. Предполага се, че джинджифилът може да помогне за отпускане на гладките мускули на белите дробове.
Кой чай е изключително полезен за бъбреците?
3. Евкалипт
Дълго време се смяташе, че евкалиптът има релаксиращ ефект върху мускулите, така че се използва при лечение на респираторни заболявания: това са бронходилататори и различни мехлеми. Някои хора с раздразнени черва дори го използват, за да успокоят храносмилателния си тракт. По същия начин чаят от евкалипт може да има спазматичен (мускулно отпускащ) ефект върху белите дробове и да улесни дишането.
Забележка: Ако имате стомашни проблеми (чести киселини), чаят от евкалипт може да влоши симптомите, като отпусне мускулите, които предотвратяват навлизането на стомашна киселина в долната част на хранопровода.
4. Мента
Според учените ментата действа като евкалипт: въпреки че може да отвори дихателните пътища, може да има неприятни ефекти за хората с рефлукс.
5. С копър
Друга билка, традиционно считана за спазмолитик, учените казват, че копърът може да облекчи белодробните симптоми, когато се приема като чай.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.