Изследователите казват, че въглехидратите имат по-„неблагоприятно въздействие“ върху сърдечно-съдовите рискови фактори. Имат и изненадващи съвети относно плодовете и зеленчуците.
Още: Мед и канела при високо кръвно - да или не
Още: Лимонена киселина - ползите, които ще ви учудят
Очевидно въглехидратите имат по-голямо отрицателно въздействие върху здравето на сърцето, отколкото мазнините.
Кои мазнини са полезни за тялото ни
Изследователите казват още, че са открили, че въглехидратите, а не мазнините, имат „най-неблагоприятното въздействие върху сърдечно-съдовите рискови фактори“.
Още: Какво е ацесулфам к и защо е толкова опасен за здравето
Какво трябва да ядете
Идеалната диета би се състояла от приблизително 50-55% въглехидрати и 35% мазнини.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Може ли картофите да се държат в хладилника - как правилно да ги съхранявате
Още: Чували ли сте за тигровите ядки и техните прекрасни ползи
Видът на мазнините също е важно да се вземе предвид.
Мононенаситените мазнини, като тези в зехтина, ядките и авокадото, имат полезни свойства.
Междувременно наситените мазнини, които често се съдържат в червеното месо, имат неутрален ефект върху сърдечно-съдовото здраве, твърдят изследователи.
Още: Ползите от ходенето бос и защо е важно да го практикуваме
Още: Кои са най-вредните съставки в козметиката
Сегашният фокус върху насърчаването на диети с ниско съдържание на мазнини пренебрегва факта, че диетите на повечето хора в страните с ниски и средни доходи са с много високо съдържание на въглехидрати, което изглежда е свързано с по-лоши здравни резултати.
В страните с ниски и средни доходи, където диетите понякога се състоят от повече от 65% енергия от въглехидрати, насоките трябва да пренасочат вниманието им към намаляване на приема на въглехидрати, вместо да се фокусират върху намаляване на мазнините.
Както при мазнините, видовете и качеството на въглехидратите могат да варират в зависимост от наличните.
Пълнозърнестите храни са по-здравословни от силно преработените продукти като бял хляб и паста. В районите с ниски доходи трябва да се вземе предвид качеството на храната.
Данните имат смисъл, особено в светлината на коментара на авторите, че проучването е направено в райони, където качеството на въглехидратите е ниско вероятни източници на въглехидрати, които включват захар, пържени храни и храни, направени с рафинирани зърна.
Хората с диабет трябва да са особено наясно с това, тъй като мазнините имат минимално въздействие върху инсулина и кръвната захар, докато рафинираните въглехидрати могат да имат драматичен ефект.
Храните с ниско съдържание на въглехидрати, полезни за отслабване
Твърде много плодове, зеленчуци
Освен препоръките относно мазнините и въглехидратите, други изследователи установиха, може би по-изненадващо, че когато става дума за плодове и зеленчуци, наистина можете да ядете твърде много от хубавите неща.
Изследователите препоръчват да не ядете повече от три до четири порции на ден.
Умереният прием все още се свързва с ползи за здравето, включително по-нисък риск от смъртност, свързана със сърдечно-съдови заболявания, и обща смъртност.
Но те изглежда се ограничават с увеличени порции.
И все пак, за много хора грижата трябва да бъде получаването на достатъчно плодове и зеленчуци, вместо да ядат твърде много.
Експертите препоръчват да опитате нови или различни начини за приготвянето им, като например „ориз“ от броколи или карфиол и добавянето им към супи или други предястия.