Поддържането на здраво сърце е от решаващо значение за цялостното благосъстояние, а правилното хранене играе важна роля за постигането на тази цел. Фолиевата киселина и витамин В, познати като витамини от група В, са основни хранителни вещества, които са широко изследвани за потенциалните им ползи за насърчаване на сърдечносъдовото здраве. Тези водоразтворими витамини участват в различни метаболитни процеси и е известно, че подпомагат сърдечната функция по няколко начина.
Фолиевата киселина, известна също като фолат или витамин В9, е от решаващо значение за синтеза на ДНК, клетъчното делене и образуването на червените кръвни клетки. Един от най-значимите ѝ приноси за здравето на сърцето обаче е ролята ѝ за намаляване на нивата на хомоцистеина. Хомоцистеинът е аминокиселина, която при високи нива може да увреди артериалните стени и да увеличи риска от сърдечни заболявания. Фолиевата киселина спомага за превръщането на хомоцистеина в метионин, незаменима аминокиселина, като по този начин понижава концентрацията му в кръвта.
По подобен начин други витамини от група В, като витамин В6 и витамин В12, също играят роля в регулирането на нивата на хомоцистеина. Витамин В6 подпомага метаболизма на хомоцистеина, докато витамин В12 участва в превръщането на хомоцистеина в метионин, заедно с фолиевата киселина. Заедно тези витамини от група В създават мощна синергия за намаляване на нивата на хомоцистеина и предпазване на сърцето от потенциално увреждане.
Лекар: Тези храни са пагубни за хората с болно сърце
Освен това фолиевата киселина и другите витамини от група В участват в поддържането на здрави кръвоносни съдове. Те допринасят за производството на азотен оксид - молекула, която спомага за отпускането и разширяването на кръвоносните съдове, което води до подобряване на притока на кръв. По-доброто кръвообращение намалява натоварването на сърцето и намалява вероятността от хипертония и други сърдечносъдови заболявания.
Адекватните нива на В-витамините също така подпомагат цялостната функция на сърдечния мускул. Витамин В1 (тиамин) играе роля в превръщането на въглехидратите в енергия, което е от съществено значение за непрекъснатата помпена дейност на сърцето. В-витамините участват в производството на АТФ (аденозинтрифосфат), основната енергийна валута на клетките, и добре храненото сърце може да функционира по-ефективно.
За да се включат фолиевата киселина и витамин В в диетата за здравословно сърце, хората могат да консумират храни, богати на тези хранителни вещества. Зелените листни зеленчуци, бобовите растения, обогатените зърнени храни, ядките, семената и цитрусовите плодове са отлични източници на фолиева киселина. За витамин В6 и В12 човек може да включи в диетата си риба, птиче месо, нетлъсто месо, пълнозърнести храни и млечни продукти.
Важно е обаче да се отбележи, че макар тези витамини от група В да са полезни за здравето на сърцето, те не са лек или единствена превантивна мярка за сърдечни заболявания. Балансираното хранене, редовните физически упражнения, поддържането на здравословно тегло, отказът от тютюнопушене и справянето със стреса са също толкова важни фактори за поддържане на здраво сърце.
Фолиевата киселина и витамин В са жизненоважни хранителни вещества, които допринасят значително за здравето на сърцето. Ролята им в намаляването на нивата на хомоцистеин, поддържането на функцията на кръвоносните съдове и подобряването на ефективността на сърдечния мускул ги прави ценни компоненти на здравословния начин на живот. Като възприемат цялостен подход към грижата за сърцето, хората могат да работят за по-здраво сърце и по-добро качество на живот.