Петна, следи, промени в цвета ... Килимът страда от много износване и трябва да знаем как да го почистим добре, независимо дали е изработен от изкуствени или от естествени влакна. С подходящи грижи ще удължите живота му.
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Поддържането на килими чисти и без микроби може да изглежда като предизвикателство. Особено ако имате малки деца или животни у дома. Ето няколко варианта за качествено домашно чистене на килими в уюта на вашия дом. Това ръководство ще ви бъде особено полезно, ако килимът ви е голям.
Техники за почистване на килими
За почистване на силно замърсени килими, особено вълнен килим или такъв с по-големи и пухкави влакна, прахосмукачките и меките четките често са най-добрият вариант. Содата бикарбонат обаче е идеален вариант за почистване на всички видове килими, без да повреди тъканите, а също така и да го направите много ефективно. Просто трябва да смесите содата с малко обикновена сол, да разпределите праха върху повърхността, която ще се третира, да я оставите да подейства за един час и да отстраните остатъците с прахосмукачка. Бикарбонатът освобождава тъканта от прах и бактерии и подобрява миризмата му.
Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко
Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви
Парочистачката е чудесна алтернатива за почистване на всички видове килими. Тя отстранява праха и примесите, без да уврежда тъканите, а ако и в този вариант сложите малко сода за хляб със сол върху килима, ще оптимизирате почистването с пара. Прекарайте уреда два пъти върху една и съща област и го оставете да изсъхне напълно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 неща, които трябва да знаете преди да закупите диамантен годежен пръстен
Топлата вода с оцет също е много ефективна за премахване на петна от килимите ви. Напръскайте тъканта с този препарат и изтъркайте навлажнената повърхност с четка с мека четина. Ще видите как дори най-трудните петна ще бъдат премахнати без проблеми. А за миризмата на оцет не се притеснявайте - тя ще изчезне след кратко време.
За петна от мастило, машинно масло или готварски мазнини, царевичното нишесте е прекрасен избор за тежки тежки петна. Поръсете малко от нишестето върху петното и го оставете да престои около 30 минути. След това изчеткайте третираната зона със суха четка, след което почистете мястото с прахосмукачка. От петното няма да остане никаква следа. Ако се наложи, повторете процедурата.
Ако трябва да премахнете петна от вино или други по-силни течности, смесете една супена лъжица препарат за съдомиялна машина с чаша водороден пероксид и разпределете сместа върху петното. Оставете за половин час и използвайте четка с влажна четина, като трябва да търкате внимателно. След това изсушете сместа с кърпа.
Още: Ръководство за устойчив и екологичен дом
Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата
Надяваме се, че сме ви помогнали при почистването на вашия килим, било то от животински произход, синтетичен или по-дълъг косъм. Няма да има петно, което да устои на тези трикове.