Какаовите напитки могат да помогнат за облекчаване на стреса, като същевременно неутрализират отрицателното въздействие на мазните храни, към които много от нас се обръщат, когато сме напрегнати.
Още: Как да се предпазим от удар от мълния
Ако ядете мазни храни по време на стресови периоди, пиенето на какао може да ви помогне да се възстановите от стреса по-бързо, според ново проучване, пише Medical News Today.
Вижте още: Еликсир за сърцето: Чаят, с който крал Чарлз започва деня си
Въпреки че сме склонни да се обръщаме към храни с високо съдържание на мазнини по време на стресови моменти, консумацията на какао може да ни помогне да се възстановим по-бързо от физиологичните ефекти на стреса. Това показва ново проучване на университета в Бирмингам в Обединеното кралство.
Още: Ето кои са българските супер храни и какви са техните ползи
Още: 11 ритуала за здраве за всеки ден
Авторите на изследването, публикувано в Food & Function, преди това доказаха, че консумацията на мазни храни може да повлияе негативно на съдовата функция и да намали кортикалната оксигенация по време на стресови ситуации и да предотврати последващото възстановяване на тялото.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Какаото съдържа флаванол, епикатехин, който отпуска слоя от ендотелни клетки на кръвоносните съдове, подобрява тяхната функция и премахва високото кръвно налягане, което е често срещана реакция при стрес.
Консумацията на какаова напитка се свързва с по-добър отговор на стреса
За настоящото изследване учените са набрали 23 млади, здрави индивиди, мъже и жени. На всеки била дадена храна с високо съдържание на мазнини, последвана от какаова напитка с високо или ниско съдържание на епикатехин, час и половина преди да се подложи на осемминутен стрес тест.
Тяхната васкуларна функция била оценена чрез измерване на тяхната медиирана от брахиалния поток дилатация, която показва колко артерията може да се разшири в случай на повишен кръвен поток. Това било направено в началото на процеса и след това 30 и 90 минути след стресиращата задача.
За групата с високо съдържание на епикатехин 30-минутната медиирана от потока дилатация е по-ниска и се е подобрила значително след 90 минути, което показва по-бързо възстановяване от ефектите на стреса.
Защо мазната храна влошава стреса?
Въпреки че храните с високо съдържание на мазнини могат да бъдат вкусни и утешителни, предишната работа на изследователите категорично предполага, че ако човек иска да се възстанови от лошите ефекти на стреса, всъщност е най-добре да избягва такива храни.
Това важи особено за хора, които имат стресова работа или които редовно изпитват напрежение .
„Силно стресиращите работни места могат да увеличат риска от сърдечно-съдови заболявания с до 40% в сравнение с индивиди, които са свободни от тези стресови фактори. Това вероятно се дължи, поне отчасти, на продължаващо увреждане на съдовата функция, причинено от стрес, което може да стане по-трайно увреждане“, каза съответният автор на изследването, Ph.D. Катарина Рендейро, преподавател в катедрата по хранителни науки в университета в Бирмингам.
Той отбеляза, че "повишените нива на стрес за дълъг период от време могат да доведат до хронично повишаване на хормоните на стреса, възпаление и кръвно налягане, което след това може да доведе до сърдечно-съдови заболявания като хипертония, инфаркт или инсулт."
Рендейро посочи, че малко намаляване на дилатацията, медиирана от потока, може да се равнява на значително увеличение на риска от сърдечно-съдови заболявания на дадено лице.
Вижте още: Кардиолог: Как се отразява разходката в студа на сърцето и кръвообръщението
Защо флаванолите от какаото могат да неутрализират ефектите от стреса?
Според д-р. Катарина Рендейро, не е напълно ясно защо консумацията на мазнини забавя възстановяването на медиираната от потока дилатация след психически стрес, въпреки че има доказателства за повишени нива на триглицериди и С-реактивен протеин в кръвта няколко часа след консумация на мазни храни.
Какаото, зеленият чай и горските плодове могат да помогнат в борбата със стреса