Този вкусен, месест и сочен плод е нискокалоричен и съдържа в себе си много протеини, минерали, витамини и антиоксиданти, както и антоцианини, последният от които е много полезен и може да се използва и като оцветител.
Още: Противопоказания от лютия червен пипер
Още: Какаово и кокосово масло - кое за какво се използва
Научни изследвания са доказали, че приемът на черница има положителен ефект при болни от рак заради съдържащия се в него антиоксидант ресвератрол. Черницата също предпазва от различни неврологични заболявания, възпаления, както и от диабет, защото не позволява резки промени в нивата на кръвната захар. Освен това в някои данни се посочва, че предпазва тялото от стареене и поддържа добър метаболизъм.
Тези плодове са известни с факта, че предпазват от образуване на кръвни съсиреци и от появата на инсулти. Счита се, че черниците пречистват кръвта и укрепват целият организъм.
Черницата е и източник на Витамин С, който, знаем, е мощен антиоксидант и имуностимулант, предпазващ от грип, кашлица и други простудни заболявания. Зея-ксантинът в плодчетата предпазва ретината от вредните ултравиолетови лъчи.
Още: Има ли противопоказания от хряна - за какво трябва да внимаваме
Още: Вижте какви са ползите от чая от чубрица
Черницата е богата и на желязо, което обикновено се среща рядко в горските плодове, а знаем, че желязото е компонент на хемоглобина в червените кръвни клетки, който пък, от своя страна, участва в преноса на кислород. Налични са и калий, манган и магнезий, като първият контролира сърдечния ритъм и артериалното налягане.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Билката естрагон как да я използваме и за какво е полезна
Още: Арабската подправка заатар, която бързо ще ви пренесе в Ориента