Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Радичио: Красивият зимен зеленчук, от който се нуждаете

10 януари 2025, 07:35 часа

Радичио е красавицата на зимния сезон! Вид цикория, радичио е уникален в почти всеки смисъл на думата, от характерния си горчив вкус до прекрасния външен вид. Може да се сервира сурово или варено и се нуждае само от няколко други сезонни вкуса, за да заблести. Радичиото процъфтява при ниски температури, на които много други култури не могат да оцелеят, което го прави основна съставка в много зимни рецепти - от пресни салати до печени на скара.

Какво е радичио?

Радичио е растение от семейството на цикория, което се отглежда в Италия от векове. Исторически всяка област е имала свой собствен сорт. Този произход сега е отразен в имената на различни сортове като Treviso, Castelfranco и Chioggia.

Още: Учени: Този зеленчук е богат на фолиева киселина, той сваля кръвното и холестерола

Още: Кардиолог: Патладжан - вдига или сваля холестерола

Днес радичио се отглежда в други страни, но растението радичио и традициите около него все още са жизненоважна част от културната идентичност на Италия. Растенията са подходящи за студените зими и помагат за защитата на песъчливите почви по време на годината, когато другите култури са оскъдни. Правилните практики за отглеждане също смекчават прословутата горчивина на растението радичио, което го прави идеално вкусно.

Може би сте чували, че радичиото е горчиво, което може да ви откаже да опитате този зимен фаворит. Неговата горчивина се свежда до науката - химическо съединение в растението се освобождава естествено, когато листата се разграждат.

Подобно на лука, накисването на нарязан радичио в студена вода може да помогне малко да смекчи горчивината. Това е особено полезно, ако ядете радичиото сурово.

Още: 8 необичайни употреби на портокаловата кора – за изгаряния, полиране на дърво и други

Още: Този зеленчук е деликатес и лекарство в едно: Регулира кръвната захар и успокоява язвата

Как се отглежда?

Нивото на горчивина във всеки сорт радичио зависи от метода на отглеждане, който производителят използва. Например дребните производители чакат до първата слана, за да трансплантират своите цикории за втори етап на отглеждане, което е решаващият момент, когато растенията ще узреят напълно. Това е по-трудоемко, но произвежда радичио, което, макар и естествено горчиво, ще има хрупкава текстура и сложен, горчиво-сладък вкус. Повечето търговски производители използват семена, предназначени да се „самобланшират“ или да постигнат цвета си на полето без втора намеса. Резултатът от самобланширащите се сортове обикновено е по-матов цвят, увиснала текстура и по-изразен горчив вкус.

Има и трети метод за отглеждане на радичио, „техниката на принудително отглеждане“, при която растенията се берат с непокътнати корени и се преместват в зона, която добавя топлина и блокира светлината. След това растенията се връщат към живот, но не могат да фотосинтезират, което им придава перфектен не много горчив вкусов профил.

Видове Радичио

Още: Природни средства: Как влияе цикорията на хората с диабет

Още: Вместо кафе: 5 причини да започнете да пиете цикория

През зимата ще започнете да виждате микс от различни цикории да се появяват в хранителните магазини и щандовете на фермерските пазари. Ето петте основни вида, които си заслужава да държите на радара си:

Chioggia: Този сорт прилича на малка глава червено зеле (отвън и отвътре) и ще го намерите в почти всеки супермаркет. Известно е с това, че придава малко стипчивост на ястията.

Treviso: Продълговати по форма, листата на Treviso са подобни по стил на Chioggia, но имат по-мек цялостен вкус. Те са идеални за загребване на дипове и сосове или като съд за сирене и колбаси.

Rosa del Veneto: Листата на този розово-розов сорт отнемат известно време, за да развият цвета си. Като такива, те са склонни да бъдат по-специализиран сорт. Листата са нежни и леко горчиви с нотка на сладост. Обичаме да ги сервираме сурови, за да запазим розовите им нюанси.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес