След дълга седмица на събуждане в ранни зори, за да стигнете навреме за работа или децата да са навън, единственото нещо, което някой иска да направи, е да спи през уикендите. Но колкото и да е хубаво да се чувствате, няколко допълнителни часа със затворени очи в събота и неделя сутрин всъщност не е най-добрият навик за сън за вашето здраве. Всъщност това може да причини известен хаос върху здравето на чревния ви микробиом, според ново изследване.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Лекар: Яжте я всеки ден, това е най-полезната ядка за червата, здравен съвет за деня, 20 октпомври
Проучване, съставено от близо 1000 възрастни, сравнява кръвта, изпражненията и чревните бактерии на участниците, които спазват редовни графици за сън (т.е. лягат си и се събуждат в последователни часове всеки ден от седмицата) и тези, които не го правят.
Изследователите откриха, че само 90-минутна разлика във времето на средната точка на съня – по средата между времето за сън и времето за събуждане – се свързва с разликите в състава на микробиома на червата.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Да, има идеална температура за сън и ето защо е важна
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Големите смущения в съня, като например работата на смени, могат да имат дълбоко въздействие върху вашето здраве. Това е първото проучване, което показва, че дори малките разлики във времето на съня през седмицата изглежда са свързани с разликите във видовете чревни бактерии.
Как високата кръвна захар влияе на дебелото черво и коя стойност е опасна?
И така, какво означава това за обикновения човек? В името на вътрешния ви часовник и здравите чревни бактерии, опитайте се да се събуждате по едно и също време всеки ден от седмицата, колкото е възможно по-често (или поне да не променяте твърде много рутината си). Колкото по-редовно се събуждате, толкова по-добре тялото ви ще се уморява и заспива по едно и също време всяка вечер. Поддържайте последователна рутина за лягане, благоприятна среда за сън (удобна, изключително тъмна и хладна) и гледайте следобедния кофеин, за да ви помогне да спите по-добре.