Бадемите са едни от най-популярните и вкусни полезни храни. Богати са на хранителни вещества, включително здравословни мазнини, антиоксиданти, витамини и минерали, които имат благотворно влияние върху общото ни здраве.
Препоръчителната доза бадеми е 20-23 бадема на ден.
Хранителни стойности на бадемите
Предоставяме данни за хранителната стойност в 23 бадема, както и колко процента е тя спрямо препоръчителната дневна доза:
* калории: 162, 8% от дневната доза
* въглехидрати: 6,1 г, 2% от дневната доза
* натрий: 0,3 мг
* фибри: 3,4 г, 14% от дневната доза
* захар: 1,1 г
* протеини: 6 г, 12% от дневната доза
* общи мазнини: 14 г, 21% от дневната доза
* наситени мазнини: 1,1 г, 5% от дневната доза
* омега-6 мастни киселини: 3,408 мг
* витамин Е: 7,4 мг, 37% от дневната доза
* калций: 74,6 мг, 7% от дневната доза
* желязо: 1,1 мг, 6% от дневната доза
* калий: 199 мг, 6% от дневната доза
* магнезий: 75,7 мг, 6% от дневната доза
Фъстъци, бадеми или кашу - кои са най-полезните ядки
Защо са полезни бадемите?
Ето 7 от основните ползи от консумацията на бадеми
1. Подобряват храносмилането
Бадемите са чудесен източник на фибри. Шепа бадеми или чаша бадемово мляко помагат на храносмилателния тракт да работи и предпазват от запек. Бадемите съдействат за нарастване броя на полезните бактерии в червата, което подпомага храносмилането и борбата с болести.
2. Предпазват сърцето
Бадемите съдържат витамин Е, фибри и полиненаситени мазнини, които действат благотворно на сърцето. Изследване, публикувано в изданието Nutrition посочва, че храни богати на витамин Е, се свързват с намаляване риска от сърдечни болести. Закуска с шепа бадеми или салата на обяд, включваща бадеми, са чудесна идея за полезна храна за сърцето.
3. Намаляват калорийния прием
Бадемите са богати на протеини и фибри, което ви кара да се чувствате сити през целия ден. Вкусните ядки са отличени източник на протеини, калций, витамин Е, фосфор и други минерали. Шепа бадеми ще утоли глада ви и няма да изпитвате желание за похапване на нещо сладко или шоколад
4. Намаляват риска от диабет
Консумацията на бадеми на закуска забавя усвояването на въглехидратите в зърнената култура. Доказано е, че това буферно действие на протеина в бадемите и липидите намалява риска от повишаване нивата на кръвната захар и поява на диабет.
5. Намаляват кръвното налягане
Бадемите са богати на магнезий, който е известен с това, че намалява кръвното налягане. Проучвания разкриват, че при дефицит или ниски нива на магнезий в кръвта, сте застрашени от високо кръвно налягане.
6. Намаляват холестерола
Бадемите са една от най-ефективните храни за естествено намаляване на холестерола. Проучвания доказват, че намаляват липопротеините с ниска плътност (LDL), известни още като “лош” холестерол.
7. Бадемите подобряват състоянието на кожата
Бадемите съдържат полезни мазнини, които влияят благотворно на кожата. Кожата ви става по-свежа, защото й доставяте витамини А и Е.
Рискове при консумация на бадеми
Бадемите са безопасна храна за повечето хора, ако се приемат в умерени количества. Свръхконсумация на бадеми води до превишаване на калорийния прием,напълняване или затлъстяване. Освен това, съществуват някои потенциални риска, свързани с бадемите, сред които:
Какво се случва, ако ядете бадеми всеки ден?
Алергични реакции
* Макар бадемите са много полезни, някои хора са алергични към тях или други ядки, които могат да причинят тежки алергични реакции.
* Ако страдате от копривна треска, оток или затруднено дишане след консумация на бадеми, незабавно потърсете медицинска помощ. Анафилаксията е потенциална алергична реакция, която може да се развие бързо.
* Хора, които са алергични към ядки, трябва внимателно да преглеждат съдържанието на приеманата храна, както и на тази в ресторантите. Торти, бонбони, пикантен ориз и други храни може също да съдържат ядки.
Силно препоръчително е да проверяват етикетите за наличие на ядки, когато купуват пакетирана храна.
Задавяне
* Поради опасност от задавяне, не е препоръчително малки деца и много възрастни хора да консумират бадеми, както и такива, които имат затруднения с поглъщането.
* Препоръчително е бадеми да избягват лежащи пациенти или такива със сериозни заболявания като деменция и болестта на Паркинсон.