С течение на годинките настъпват много промени в организма ни, като той постепенно отслабва, както и функциите ни. В това число включваме и мозъчната функция. Много възрастни развиват заболяването деменция, което е особено неприятно както за самите тях, така и за заобикалящите ги хора. И все пак, от начина ни на живот в младини можем да си подсигурим поне до една степен здраво бъдеще. Но по същия начин можем и да увеличим рисковете от развитие на нежелани заболявания.
В следващите редове ще ви представим пет навика, които могат да доведат до деменция в зряла възраст. Ето и кои са те:
Антисоциален начин на живот
Личностите, които избягват или нямат почти никакъв социален контакт, са по-склонни към развитие на деменция в зряла възраст. За разлика от тези, които често прекарват времето си със семейство и приятели. За да избегнете поне този фактор, минимум веднъж седмично се срещайте със стари приятели, посещавайте семейството си, разхождайте се сред хора навън.
Учени: Правете това по 6 минути на ден, за да се предпазите от деменция
Тютюнопушене
Негативните ефекти от пушенето са ясни на всички ни и броят им не е никак малък. Този вреден навик не само ще увреди белите дробове и зъбния емайл, но и има негативно влияние върху функцията на мозъка. По статистики на СЗО, пушачите са с 45% по-склонни да развият деменция, отколкото непушачите. Ако искате да се предпазите от всички тези вреди за здравето, преустановете тютюнопушенето.
Не ядете достатъчно зеленчуци
Зеленчуците са сред най-полезните храни за нашето тяло, а да лишаваме организма си от техните полезни вещества, не е редно. В състава им често откриваме лутеин, пектин, полифеноли, фибри и др. Всички тези елементи оказват положително влияние върху работата на мозъка и нервната система. Затова се старайте да хапвате пресен зеленчук поне веднъж на ден.
Учени: Тази болка може да издава деменция и повишен риск от инсулт
Не спортувате
Физическата активност също е сред основните елементи за добро здраве, а липсата й може да доведе до немалко здравословни проблеми. Упражненията подобряват не само нашата фигура, но и мозъчната функция. При възрастните е достатъчна една 30-минутна тренировка през няколко дни, за да поддържат добро здраве. Ако все пак вие сте по-млади и физически издръжливи, минимумът от 90 минути на седмица е добре да бъде покрит.
Стоите до късно през нощта
“От сън спомени няма”, но в даден момент липсата на такъв ще ви причини много неприятности. Мозъчната функция не е пълноценна, ако страдате от безсъние или си лягате по светло. Поражения има и върху паметта и концентрацията, нервната система, способността за усвояване на знания, повишават се рисковете от деменция и Алцхаймер и т.н.