Новак Джокович сподели в Instagram своя сутрешен навик, който практикува цялото му семейство. Те започват деня със специална напитка.
Още: Какви са ползите от постенето
„Добро утро на всички. Така започвам деня си. Първо вземам топла минерална вода с лимон и лайм. След това надниквам в любимото си чекмедже в хладилника, където държа зелени стръкове целина. Слагам ги в сокоизстисквачка за студено пресоване, за да получа сок от целина“, разкри тогава Джокович.
Вижте още: Кардиолог: Тази закуска ще регулира кръвната захар и холестерола
Според него най-добрият начин да започнете деня е да пиете този сок на празен стомах.
Още: Как сутрешното кафе може да увеличи живота ни
Още: Каква е разликата между флуор и флуорид
„Този сок е пълен с минерали, соли и други неоткрити елементи, които прочистват черния дроб. Прави чудеса както за мен, така и за съпругата ми, и за децата ни.”
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Разбира се, те не го приемат чисто, а с добавка на сок от краставица или ябълка, разкри тенисистът.
Ползите от целината в храненето са многобройни, тъй като тази храна е богата на минерали, витамини и други полезни съставки.
Целината трябва да се използва колкото е възможно повече в ежедневната диета, защото има благоприятен ефект върху: бъбреците, стомаха, червата, мускулите, кръвоносните съдове и имунната система.
Още: Как да се храним за рекомпозиция на тялото и да губим телесни мазнини
Още: Истината за протеина - как да консумираме достатъчно на всяка възраст
Разбира се, целината не може да бъде основно лекарство за лечение на заболявания, но може да бъде много полезна за предотвратяване на появата на заболявания и като допълнение към терапията.
Със само 10 калории на стрък, претенциите на целината за слава може да се дължи на това, че отдавна е смятана за нискокалорична „диетична храна“.
Хрупкава целина всъщност има редица ползи за здравето, които може да ви изненадат.
Ето пет причини, поради които трябва да обмислите добавянето на целина към диетата си, плюс няколко рецепти, които да я улеснят.
1. Целината е чудесен източник на важни антиоксиданти.
Антиоксидантите предпазват клетките, кръвоносните съдове и органите от оксидативно увреждане.
Целината съдържа витамин С, бета каротин и флавоноиди, но има поне 12 допълнителни вида антиоксидантни хранителни вещества, открити в един стрък. Освен това е чудесен източник на фитонутриенти, за които е доказано, че намаляват случаите на възпаление в храносмилателния тракт, клетките, кръвоносните съдове и органите.
2. Целината намалява възпалението.
Хроничното възпаление е свързано с много заболявания, включително артрит и остеопороза. Целината и семената от целина имат приблизително 25 противовъзпалителни съединения, които могат да предложат защита срещу възпаление в тялото.
3. Целината подпомага храносмилането.
Въпреки че неговите антиоксидантни и противовъзпалителни хранителни вещества предлагат защита на целия храносмилателен тракт, целината може да предложи специални ползи за стомаха.
Базираните на пектин полизахариди в целината, включително съединение, известно като апиуман, са показали, че намаляват случаите на стомашни язви, подобряват лигавицата на стомаха и модулират стомашните секреции при проучвания върху животни.
И тогава има високо съдържание на вода в целината - почти 95 процента - плюс щедри количества разтворими и неразтворими фибри. Всички те поддържат здрав храносмилателен тракт и ви поддържат редовен. Една чаша пръчици целина съдържа 5 грама диетични фибри.
Вижте още: Витамините се пият само по това време на деня, за да действат
4. Целината е богата на витамини и минерали с нисък гликемичен индекс.
Ще се насладите на витамини А, К и С, плюс минерали като калий и фолат, когато ядете целина. Също така е с ниско съдържание на натрий. Освен това е с нисък гликемичен индекс, което означава, че има бавен, постоянен ефект върху кръвната Ви захар.
5. Целината има алкализиращ ефект.
С минерали като магнезий, желязо и натрий, целината може да има неутрализиращ ефект върху киселинните храни - да не говорим за факта, че тези минерали са необходими за основните телесни функции.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!