Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НИКОГА не допускайте тези грешки, ако искате киселото зеле да издържи до ПРОЛЕТТА

15 октомври 2021, 09:15 часа

На пръв поглед няма какво толкова да му обърка човек, докато приготвя кисело зеле за зимата. Факт е обаче, че съществуват известни специфики, с които е нужно да се съобразим. В противен случай тази зимнина няма да издържи толкова дълго, колкото ни се иска. А какво би било зима без вкусни сърмички, поднесени на трапезата ни?!

Какви грешки никога да не допускаме, докато приготвяме зеле за зимата?

• Не бива прекомерно да излагаме зелето на стайна температура;

Домакините, които предпочитат да приготвят зелето нарязано в буркани, не бива да прекаляват с излагането му на стайна температура. За да ферментира зеленчука, са му нужни не повече от 3-4 дни. След това задължително бурканите трябва да се съхраняват на хладно и тъмно място. Иначе рискувате съдържанието в тях да загуби вкусовите си качества.

• Не претакайте зелето по време на ферментация;

Още една грешка, която се оказва пагубна за любимото ни зеле. Претакането се прави всеки ден, но едва след като зеленчукът е ферментирал.

• Не притискаме зелето с тежест;

Важно е да знаете, че зелето ферментира както трябва, единствено тогава, когато зеленчукът бъде изцяло потопен в течността. Неслучайно опитните домакини поставят тежки предмети, с които да не му позволяват да изплува на повърхността.

Рецепта на деня: Как се прави кисело зеле в тенджера

• Добавяме твърде малко количество сол;

Ако не добавите достатъчно сол в бидона или буркана със зеле, рискувате да се сблъскате с неуспех. Зеленчукът се нуждае от солидно количество сол, за да ферментира. Помнете, че на килограм зеле се добавя 30 грама сол.

• Ползвате йодирана сол;

Това е поредната грешка, от страна на домакините. Не трябва да се ползва йодирана сол, когато става въпрос за приготвянето на зимнината.

• Използвате късни сортове.

Последната често допускана грешка е именно тази. Не е желателно да ползвате късни сортове зеле, защото в този случай ферментацията ще настъпи много по-късно. Обикновено това се случва през декември месец, когато в зеленчука постепенно се натрупат захари.

Придържайте се към всички тези съвети и сме сигурни, че ще останете наистина доволни от крайния резултат в бидона или буркана. Ще имате на разположение дузина зелки, с които да приготвите любимите си ястия.

Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес