Многобройни проучвания показват, че свинската мас има 33% по-малко наситени („лоши“) мазнини от маслото, два пъти повече „добри“ мононенаситени мазнини и три пъти по-голям дял на омега 3 мастни киселини. Свинската мазнина е отличен източник на витамини от група В и минерали, пише BBC. Тя предпазва белите дробове, лекува кашлица и бронхит, а също така е добра за лечение на гинекологични проблеми.
Вижте още: Лекар: Защо витамин D е жизненоважен за тялото ни през зимата и как да си го набавим
Представяме три рецепти, които се считат за най-ефективни
Старата домашна аптека задължително е съдържала множество натурални лекарства за кашлица, като сред тях винаги е била свинска мас, "измита" в девет води.
А именно домакините специално приготвяли мехлема за лечение, като след разтопяване отделяли количество и го измивали старателно. Една супена лъжица мазнина залейте с половин чаша студена вода, разбийте всичко с дървена бъркалка за десетина секунди, оставете да престои малко, след което отцедете водата от повърхността. Процедурата се повтаря девет пъти и така се получава ясно изразена бяла мазнина.
При болни бели дробове се използва по няколко начина. При децата може само леко да се затопли и след това да се намаже на гърдите, да се покрие с марля и фолио и след това да се облече тениската и пижамата на детето. То трябва да спи така, а на следващия ден вечерта цялата процедура може да се повтори.
Вижте още: Лекар: По колко часа трябва да спим през нощта, за да сме здрави
При възрастните хора кожата може първо да се намаже с предварително измита мазнина, а след това да се направи превръзка от комовика. Също така е необходимо да затоплите човека и да го оставите да спи по този начин. Според третата стара рецепта измитата мазнина може да се замеси с малко ракия и с тази смес се напоява хастара.
Смята се, че мехлемът успокоява възпалителните процеси и "сваля" температурата, а привържениците на народната медицина го препоръчват при възпаление на синусите, хемороиди и пъпки по кожата.
Още: Ако имате рефлукс - забравете за тези храни!
Още: Има ли разлика между маслиново масло и зехтин - как да ги разпознаваме?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!