Черната ряпа е солиден източник на витамини и минерали, така че е препоръчително да я включите в ежедневната си диета. Този зеленчук съдържа много ценни свойства. Научете повече за зелените листа от черна ряпа и най-добрия начин за приемането им.
Още: Разлика между риган и майорана - има ли такава?
Черната ряпа крие многобройни хранителни вещества, които подпомагат функционирането на организма на много нива едновременно. Наред с други неща, тя съдържа:
- серни съединения, напр. рафанин, рафанол,
- фитонциди,
- Витамини от група В,
- витамин С,
- витамин PP,
- калий,
- желязо,
- калций
- магнезий,
- фосфор.
Освен това тя е богатство от етерични масла, които са безценен помощник - най-вече за храносмилателната система.
Още: Кои са най-добрите билки за спокоен сън
Още: Какви са страничните ефекти от хуск?
Черната ряпа има положителен ефект върху човешкия организъм. Ето защо, ако се борите с някакви заболявания или искате да сведете до минимум риска от появата им, си струва да включите този зеленчук в ежедневната си диета. За какво е полезна черната ряпа?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Подпомага функцията на черния дроб
Активните съставки в черната ряпа подпомагат функцията на черния дроб. Те спомагат за облекчаване на възпалението, стимулират жлъчната секреция и регенерацията на чернодробния паренхим.
Подпомага регулирането на нивата на холестерола
Още: За какво се използва кориандърът?
Съдържащите се в черната ряпа витамини помагат за регулиране на нивата на холестерола. Това оказва благоприятен ефект върху сърдечносъдовата система, като спомага за намаляване на риска от сърдечносъдови заболявания.
Какви са ползите за здравето ни, ако консумираме черна ряпа
Подпомага елиминирането на патогенни микроорганизми
Благодарение на съдържанието си на фитонциди черната ряпа помага за премахването на микроорганизмите, които допринасят за развитието на много заболявания. Тези съединения имат ефект не само върху микроорганизмите, но и върху техните спори.
Подпомага храносмилателната система
Етеричните масла, съдържащи се в черната ряпа, подпомагат храносмилателната система. Те помагат за справяне с метеоризъм или запек. Освен това те са полезни и за храносмилателния процес - като увеличават отделянето на храносмилателни сокове.
Помага за облекчаване на ревматични болки
Активните съставки в черната ряпа помагат за облекчаване на възпалението. Затова този зеленчук помага за намаляване на усещането за ревматични болки.
Черна ряпа - домашни рецепти
Тъй като черната ряпа е лесно достъпен зеленчук, можете да си я приготвите сами. Избирате между пресен сок или тинктура.
За какво е полезна черната ряпа – включете я в менюто си
Сок от черна ряпа
За да приготвите пресен сок, трябва да настържете ряпата и да изстискате течността през марлен тампон.
Изсипете получения сок в бутилка и пийте по няколко лъжици всеки ден. Можете да го използвате и за разтриване на възпалени места.
Тинктура от черна ряпа
За да приготвите тинктурата, трябва да настържете зеленчука и да изсипете пулпата в алкохол (40-70%) в съотношение 1:5.
След 2 седмици филтрирайте и изсипете в съд. Така приготвената тинктура може да се използва за разтривки, например на косата, на възпалени места или за измиване на кожата.
Черна ряпа - полезна ли е за всички?
Черната ряпа, въпреки че е богата на хранителни вещества, не се препоръчва за всеки. Особено внимателни трябва да бъдат тези, които имат проблеми, например с постоянна диария или киселини. Язвите на стомаха също са противопоказани.
Хранителни добавки с черна ряпа - струва ли си?
Хранителните добавки с черна ряпа обикновено са 100 % сокове. Обогатени с витамин С, те са отлична добавка към ежедневната диета.
Заслужава ли си да ги потърсите? Да, особено ако нямате достъп до биологично отгледани зеленчуци. Това е изключително важно, тъй като зелената ряпа, отглеждана с торове, абсорбира вредните нитрати.
Струва си да се отбележи, че на основата на черна ряпа се приготвят и препарати, подпомагащи храносмилателната система. Те се използват, наред с другото, при лошо храносмилане и храносмилателни проблеми с нарушена чернодробна функция.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.