Изследователите казват, че хората, които пият зелен или черен чай поне три пъти седмично, получават ползите от полифенолите, които могат да подобрят сърдечно-съдовото здраве.
Нови изследвания показват подобрено сърдечно-съдово здраве сред хората, които пият чай три или повече пъти седмично.
Ползите за здравето се дължат на полифенолите, съединение, намиращо се в черния и зеления чай заедно с други храни.
Една чаша на ден може да ви помогне да държите лекаря далеч и да удължите живота си.
Това сочи изследване, в което изследователите предполагат, че пиенето на чай три или повече пъти седмично може да доведе до подобряване на сърдечно-съдовото здраве и по-дълъг живот.
В тяхното широкомащабно, дългосрочно проучване, изследователи от Китайската академия на медицинските науки в Пекин проследиха 100 902 участници без анамнеза за инфаркт, инсулт или рак.
Тази група е разделена на две кохорти: тези, които пият чай три или повече пъти седмично, и тези, които не го правят.
Диабет - този чай намалява риска от заболяването с 20%
След проследяване за средно време от 7,3 години, изследователите установиха, че тези, които пият чай по-често, са по-склонни да останат здрави за по-дълъг период от време.
Установено е, че обичайните пиячи на чай имат 20% по-малка вероятност да развият сърдечни заболявания и инсулт, 22% по-малко вероятно да умрат от сърдечни заболявания и инсулт и 15% по-малко вероятно да умрат от други причини.
Тези, които са запазили навика си да пият чай и в двете проучвания, са забелязали по-изразени ползи, включително 56% по-нисък риск от фатално сърдечно заболяване и инсулт.
Някои експерти, посочват, че това изследване е наблюдателно и не е задължително да установи връзка между пиенето на чай и сърдечно-съдовото здраве и дълголетието.
Сила на полифенола
Експертите казват, че ползите за здравето, наблюдавани при обичайните пиячи на чай, могат да се дължат на полифенолите - органични химикали, които се намират както в черния, така и в зеления чай.
Полифенолите се извличат от растения, особено от цъфтящи растения. Фенолната част на полифенолите е мястото, където растенията и цветята извличат своя аромат или аромат.
Известно е, че полифенолите имат сърдечно-съдови ползи. Тези ползи включват подобряване на функцията на кръвоносните съдове, по-голямо разширяване и по-малко свиване. Тези съединения могат също да повишат добрия холестерол, което също предпазва сърцето. Тези съединения също намаляват възпалението и правят нашите тромбоцити, факторът на кръвосъсирването, по-малко лепкави.
Всичко това се комбинира, за да се получи химикал, който е известен усилвател на сърдечно-съдовото здраве.
Експертите посочват, че тъй като полифенолите не се задържат дълго в тялото, логично е честа, постоянна консумация на чай, за да се видят ползите.
Зелен или черен чай
Струва си да се отбележи, че ползите варират в зависимост от вида на чая.
Докато черният и зеленият чай съдържат полифеноли, разликите може да са по-изразени сред пиещите зелен чай.
Това може да се дължи на факта, че процесът на ферментация, който преминава в създаването на черен чай, може да намали ефективността на полифенолите. Има и факта, че черният чай често се сервира и разрежда с мляко.
Трябва да имате предвид, е, че ползите за здравето са по-изразени при мъжете, отколкото при жените.
Изследователите казаха, че това може да се дължи на по-ниската честота на сърдечни заболявания и инсулт при жените.
Има и повече данни за мъжете, които често пият чай, тъй като 48% от мъжете и само 20% от жените са идентифицирани като обичайни пиячи на чай.
Авторите казват, че тяхното изследване продължава и трябва да доведе до повече открития, когато се съберат повече данни.
Рецептата за чай, който облекчава кашлицата
Пийте повече чай
Хората, които не пият чай, вероятно могат да коригират начина си на живот, за да включат три или повече чаши на седмица в рутината си.
Но за тези, които не пият зелен чай, има други начини да получат тези предимства.
Полифенолите могат да бъдат намерени и в храни като червено вино, черен шоколад и горски плодове. Могат да се намерят и добавки, съдържащи синтетични полифеноли, но те не са толкова полезни, колкото истинските.
Посланието от това проучване е силно и ясно: чаят, особено зеленият чай, предпазва сърдечно-съдовата система и трябва да се разглежда като друг инструмент в набора от инструменти за сърдечна превенция. Може би трябва да се вслушаме в съвета, който заекът дава на Алиса в „Алиса в страната на чудесата“: „Пий повече чай!“