Мляскането с уста по време на сън може да е изключително неприятно за човека, с когото споделяте спалнята. Ако е натрапчиво, системно и се случва достатъчно често, със сигурност тревожи и нарушава съня му. Следва ли и вие да се тревожите, че мляскате по време на съня си, или е безобидно явление? Вижте на какво е симптом това мляскане с уста по време на сън и как да помогнете и на себе си, и на половинката си, уморена от неприятния среднощен звук.
Причини за мляскане с уста по време на сън
Сред водещите причини за мляскането с уста през нощта е сухотата в устата. Тя може да има различен произход – да е причинена от запушване на слюнчените жлези, автоимунни заболявания, диабет, прием на определени лекарства като мускулни релаксанти, лекарства за депресия и тревожност, антихистамини, обезводняване и дори безобидното спане с отворена уста, когато страдате от хронично заболяване на горните дихателни пътища и системно дишате през устата по време на сън.
Ето как не трябва да се спи - всички правим тези грешки!
Сухата уста може да се дължи и на напредване на възрастта. Тя тревожи и пациентите, подложени на терапия за лечение на онкологично заболяване, както и злоупотребяващите с алкохол. Причините са толкова различни, че за да преодолеете мляскането с устата по време на сън, следва да откриете с лекаря си причината, която във вашия случай води до сухотата в устата ви и да ѝ въздействате. Но как да бъдете сигурни, че наистина страдате от сухота в устата и тя е причината за мляскане с устата по време на сън?
По какво да познаете, че страдате от сухота в устата?
Обърнете внимание как се чувствате сутрин. Ако имате едно или няколко от следните оплаквания, най-вероятно ви липсва достатъчно слюнка през нощта:
- лепкаво усещане в устата,
- гъста слюнка,
- болки в гърлото и/или усещане за пресушаване на гърлото,
- лош дъх, въпреки че спазвате отлична лична орална хигиена,
- напукани устни.
Защо не трябва да спим на дясната страна - до какво води това?
Как да се справите със сухотата в устата?
Ако знаете вече причината, следва да ѝ въздействате. Справянето започва от намирането на причината да страдате от липса на слюнка. Ако сте дехидратирани, приемайте повече течности, ако страдате от автоимунно заболяване, заемете се с контрол и лечение над него, ако злоупотребявате с алкохол, намалете консумацията му, ако приемът на лекарства е причината при вас, обсъдете с лекаря си дали бихте могли да ги замените с други.
Ако страдате от хроничен синузит, който ви кара да спите с отворена уста, търсете лек при специалистите за него. Откривайки, лекувайки или елиминирайки причината за сухотата в устата, вие се избавяте и от досадното мляскане с уста по време на сън, което тревожи най-вече хората около вас, но и подсказва, че може да страдате от скрито заболяване като диабет например, което да води до сухотата в устата, а тя, от своя страна, до досадното мляскане. Само по себе си мляскането е безобидно, но се уверете, че зад него не се крие системно заболяване, а се дължи примерно на обикновена дехидратация. Знаците на тялото ни не са случайни. Дори тези, които ни изпраща по време на съня.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.