Магнезият има много ползи за тялото като цяло, а по-конретно за мозъка, сърцето, нивата на кръвната захар и настроението. Намира се в различни храни - листни зеленчуци, ядки, семена и боб. Въпреки че може да си го доставяме заедно с храната, не всеки успява да си набави нужното количество, за да усети напълно ползите.
Ползи за здравето от магнезия
1. Участва в стотици биохимични реакции в тялото
Всяка клетка в тялото съдържа този минерал и се нуждае от него, за да функционира. Около 60% от магнезия в тялото се намира в костите, а останалата част е в мускулите, меките тъкани и течности, включително кръв.
- Участва в повече от 600 реакции в тялото:
- Създаване на енергия: превръщане на храната в енергия
- Образуване на протеин: създаване на нови протеини от аминокиселини
- Генна поддръжка: подпомагане на създаването и възстановяването на ДНК и РНК
- Мускулни движения: подпомагане на мускулната контракция и релаксация
- Регулиране на нервната система: регулиране на невротрансмитерите, които изпращат съобщения в мозъка и нервната система
Какъв магнезий да си купя – видове
2. Може да се бори с депресията
Магнезият играе критична роля за мозъчната функция и настроението, а ниските нива са свързани с повишен риск от депресия. Добавянето на този минерал може да помогне за намаляване на симптомите на депресия.
3. Може да повиши ефективността на упражненията
Магнезият може да повиши ефективността на упражненията, защото по време на тренировка се нуждаете от повече магнезий, отколкото когато почивате. Добавки с магнезий могат да бъдат особено полезни за подобряване на физическите упражнения при по-възрастни хора и хора с дефицит.
Може ли всеки ден да се пие магнезий?
4. Може да поддържа здравословни нива на кръвната захар
Изследвания показват, че хората, които консумират повече магнезий, имат по-малък риск от диабет тип 2. Магнезиевите добавки спомагат за подобряване на инсулиновата чувствителност, ключов фактор, участващ в контрола на кръвната захар. Ефектът може да зависи от това колко магнезий получавате от храната.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.