Всички искаме да остаряваме здравословно, с възможно най-малко здравословни проблеми. Ново проучване предполага, че получаването на седем или повече часа сън всеки ден може да помогне много за постигането на тази цел, пише "Science Alert" Изследването включва 3306 участници на възраст 45 и повече години, чиито модели на сън са записани през 2011, 2013 и 2015 г., а след това пет години по-късно е извършен подробен систематичен преглед.
Данните, които бяха анализирани от екип учени от Китайския медицински университет в Уенжоу, показаха, че тези, които спят поне седем часа на ден, често имат значително по-добро здраве по-късно в живота.
Вижте още: Лекар: Защо е важно да изследваме чернодробните ензими и какво означат повишените им стойнисти
„Успешното остаряване беше дефинирано през 2020 г. и предполага, че възрастният човек е без хронични заболявания, физически ограничения и има високи когнитивни функции, добро психическо здраве и е ангажиран с живота“, посочват авторите на изследването.
В края на изследването беше установено, че само 455 души могат да се похвалят с всички горепосочени критерии. От този брой 307 (почти две трети) постоянно спят седем или повече часа всеки ден.
Участниците са разделени на пет групи в зависимост от навиците им за сън през четиригодишния период от 2011 до 2015 г. – дълъг и стабилен сън (8-9 часа), нормален стабилен (7-8 часа), намален (от 8 часа до по-малко от 6), увеличение (от средно 6 до над 8) и кратък стабилен сън (от 5 до 6 часа редовно).
Постоянният и качествен сън е ключът
Шансовете за постигане на "успешно стареене" са значително по-високи за тези с дълъг, стабилен сън и тези с нормален стабилен сън (17,1 процента и 18,1 процента).
В сравнение с тях тези с намален сън са имали 9,9 процента шанс да "стареят успешно", докато тези с повишен сън са имали 10,6 процента, а тези с кратък, стабилен сън само 8,8 процента.
„В сравнение с участниците с нормална, стабилна продължителност на съня, тези с кратък, стабилен и увеличен сън са имали 36% и 52% по-малка вероятност да остаряват успешно“, казаха китайските изследователи.
Те добавиха, че участниците с прогресивно намаляване на продължителността на съня също показват по-малък шанс за „успешно остаряване“, но това не е статистически значимо, може би защото те съставляват най-малката част от извадката.
Трябва да се отбележи, че учените са взели предвид фактори като тегло, пол, консумация на алкохол.
Вижте още: Лекар: Този плод разгражда холестерола от артериите
Но дори и така, поради самото естество на изследването, пряката причинно-следствена връзка не може да бъде потвърдена.
Въпреки това, проучването несъмнено предлага допълнителни доказателства за важността на постоянния, качествен сън.