Често срещано погрешно схващане е, че ако се чувствате уморени, ще заспите бързо. Но както знае всеки, който се е борил с безсъние, усещането за умора, докато се въртите през нощта, е изключително често срещано явление – и точно това прави безсънието още по-мъчително.
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
Вижте още: Пълни с пестициди: 12 плодове и зеленчуци, с които трябва да внимавате
Д-р Нилон Ваянс - педиатър и експерт по съня, обяснява каква е разлика между това да се чувстваш сънлив и да си уморен.
„Чувството за умора може да възникне по много причини, включително емоционален стрес, умора от пренапрежение вследствие на упражнения, натоварен ден или дори повтарящи се дни на безсъние. Сънливостта е резултат от химически реакции в мозъка, които показват на тялото, че е време за почивка", казва лекарят.
Още: 15 ползи от естрагон, които всеки би искал да получи
Още: Наистина ли кофеинът в шоколада е достатъчно силен, за да попречи на съня
Днес ви представяме 4 причини да се чувствате уморени, без да можете да заспите:
1. Лоша хигиена на съня
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Навиците в начина на живот играят важна роля, когато става въпрос за заспиване, казва д-р Моник Мей.
„Храненето непосредствено преди лягане, пиенето на кофеин или алкохол преди лягане и пушенето на цигари могат да попречат на човек да заспи“, казва д-р Мей. „Лошата хигиена на съня означава гледане на телевизия или други устройства в леглото. Поддържането на спалнята хладна, тъмна и тиха помага за спокоен съня.“
2. Лекарства
Страничните ефекти от вашето лекарство може също да ви накарат да се чувствате физически уморени, но да не можете да заспите, казва д-р Мей.
Още: Полезно ли е да се яде кората на кивито?
Още: 8 полезни растителни храни, които съдържат пектин и имат противовъзпалителни свойства
По-специално, "стимулиращи лекарства, като тези, използвани за лечение на ADHD или депресия, и хапчета за отслабване могат да затруднят заспиването", отбелязва лекарката. „Диуретиците и лаксативите, ако се приемат твърде късно през деня, могат да нарушат съня, като причиняват чести посещения в банята. Други лекарства, които могат да причинят проблеми, включват стероиди, лекарства за кръвно налягане, гърчове и обезболяващи“, добавя тя.
Вижте още: 3 невероятни ползи за здравето, които ни осигурява зеленият цвят
3. Хронична болка
Хроничната болка е друга често срещана причина за безсъние, казва д-р Шон Ормънд, лекар, сертифициран в анестезиологията и интервенционалното управление на болката в Atlas Pain Specialists в Глендейл, Аризона.
„Пациентите, страдащи от състояния на хронична болка, често се борят да намерят удобни позиции за сън. Състояния като артрит, фибромиалгия и хронична болка в гърба могат значително да нарушат съня. Безсънието, свързано с болката, често може да бъде порочен кръг, тъй като липсата на сън може да увеличи чувствителността към болка.“
4. Проблем с психичното здраве
Понякога тялото ви е готово за сън, но мозъкът ви има други идеи. Това е особено често срещано при хора, които са диагностицирани с депресия или тревожност, като и двете са свързани с по-високи нива на безсъние. Всъщност, според Johns Hopkins Medicine, до 75 процента от хората с депресия страдат от безсъние.
„На хората с тези заболявания може да им е трудно да „изключат мозъка си“ преди лягане, казва д-р Мей.