Пролетта в българските фолклорни традиции е изпълнена със символика и обичаи. Като започнем от Лазаровден и Цветница и стигнем до най-тържествения – Възкресение Христово.
Още: Имен ден на Цветница - пълен списък с всички празнуващи
Какви са вярванията за Лазаровден
Лазаровден е денят, в който Исус Христос, според Библията, възкресява Лазар, в знак на благодарност за неговото гостоприемство. През 2024 година отбелязваме Лазаровден на 27 април. Този празник в българската традиция е свързан с важен ритуал за прехода на девойките към моми. На Лазаровден, млади момичета облечени в невестински дрехи, обикалят домовете в селото, пеят и танцуват, за да донесат здраве и благоденствие на домакините, като в замяна ги даряват с яйца, които момите боядисват за Великден. Яйцето има много важна роля в народните вярвания. От една страна е символ на безсмъртието, а от друга – с него могат да се гадаят тайните на съдбата и да се развалят магии.
Как се отбелязва Цветница
Следващият важен празник е Цветница, който се свързва с влизането на Христос в Йерусалим, където е посрещнат с цветя и палмови клонки. Тази година Цветница се пада на 28 април. В България, този ден се отбелязва със светени върбови клонки, които се закичват на входните врати на домовете за здраве и защита от зло. Традициите на Цветница включват също кумиченето. Момите лазарки се събират до реката и пускат по течението венче от върбови клонки, изплетено от всяка от тях. Тази, чиито венец излезе най-напред, според поверието ще се омъжи първа. Привечер на Връбница лазарките играят хоро на селския площад, като към него се присъединяват и момците. Това е първото разрешено хоро по време на великденските пости.
Кулминацията на пролетните празници е Великден, който не само чества Възкресението на Христос, но и е символ на нов живот и духовно обновление. Възкресението на Лазар от Исус преди собственото Му Възкресение служи като предвестник и уверение в общото възкресение за всички вярващи.
Още: Вкусен кекс за Цветница, който се приготвя за 30 минути
Тези пролетни празници са не просто ритуали, а дълбоко вкоренени традиции, които съчетават вяра, празнично настроение и обединение, подчертавайки богатото културно наследство и духовност на българския народ.