В свят, в който повече от 10% от световното население е изправено пред глад и недохранване, една трета от цялата произведена храна се изхвърля всяка година. Хранителните отпадъци не само заплашват продоволствената сигурност и икономиките, но създават огромно въздействие върху околната среда, да не говорим, че допринасят значително за глобалните емисии на парникови газове, като по този начин изострят изменението на климата.
Има много начини за справяне с хранителните отпадъци, от намаляване на загубата на храна по цялата верига на доставки до обучение на потребителите кога и кога да не изхвърлят храната. Домакинствата, по-специално, могат да помогнат за намаляване на загубата на храна, като възприемат практики за компостиране. Ето защо е важно да започнете да компостирате храната и да намалите хранителните отпадъци у дома.
Какво са хранителните отпадъци
Хранителните отпадъци описват храни, предназначени за човешка консумация, които се губят и съзнателно се изхвърлят от потребителя. Въпреки че хранителните отпадъци могат да се появят по цялата верига на доставки, като например загуба на храна в етапите на отглеждане и транспортиране, те поемат най-вече домакинствата, ресторантите и супермаркетите – продуктите например често се изхвърлят, защото не отговарят на определени естетически стандарти.
Това нарастващо явление има няколко въздействия върху околната среда; изхвърлената храна често се озовава на сметища, които отделят метан, парников газ, който е повече от 25 пъти по-мощен от въглеродния диоксид, когато се разгради.
Ползите от компостирането на храна
Компостът е органичен материал, който може да се добавя към почвата като балсам и тор в градини и ферми, като метод за подпомагане на растежа на растенията. Създава се чрез рециклиране на органична материя, като остатъци от плодове и зеленчуци, като се оставя да се разложи с течение на времето.
Компостът се състои предимно от три основни съставки: кафяви, които се отнасят до мъртви листа, клони и клонки; зеленчуци, материали като растителни отпадъци, остатъци от плодове и утайка от кафе; и вода, за да подпомогне развитието на компоста.
Компостирането на храни може да се прилага на всички потребителски нива, от ресторанти до домакинства. Индивидите могат лесно да компостират широка гама от материали, включително плодове, зеленчуци, млечни продукти, зърнени храни, хляб, филтри за кафе, черупки от яйца, месо и дори вестници, вместо да ги изхвърлят в кошчето.
Само опитните градинари слагат това в компоста
Правенето на компост вместо изхвърлянето на органични материали може да помогне за намаляване на отпадъците в депата – около 37% от световните 2,01 милиарда тона твърди битови отпадъци се изхвърлят в някаква форма на депо годишно – както и намаляване на количеството вреден метан, изпускан в атмосферата. Тъй като глобалните температури вече са се повишили с 1,1C в сравнение с прединдустриалните нива, много експерти са съгласни, че намаляването на емисиите на метан е най-бързият начин за забавяне на глобалното затопляне.
Компостирането на храни също има много предимства освен намаляването на въглеродния отпечатък. Практиката може да помогне за обогатяване на почвата чрез задържане на влага и потискане на болести и вредители по растенията, насърчаване на полезните бактерии и гъбички, които разграждат органичната материя, за да създадат хумус, богат материал, пълен с хранителни вещества, както и намаляване на търсенето на химически торове, което лесно причинява подкисляване на почвата и освобождаване на парникови газове в резултат на това.
Как да компостираме хранителни отпадъци
Едно от ключовите неща при научаването как да компостирате хранителни отпадъци е да разберете кои материали могат и кои не могат да бъдат компостирани.
Това са материали, които могат да бъдат компостирани: плодове, зеленчуци, яйчени черупки, утайка от кафе и филтри, пакетчета чай, черупки от ядки, нарязани вестници, хартия и картон, дворни елементи, окосена трева, стайни растения, листа, дървени стърготини, памук и вълна, както и косми и козина.
Материали, които не могат: пластмаси, стъкло, метали, пепел от въглища или дървени въглища, млечни продукти, мазнини, мазнини, свинска мас или масла, месни или рибни кости, животински изпражнения и дворни елементи, третирани с химически пестициди.
Какво се слага в компоста в края на ноември?
Следва къде да компостирате хранителните отпадъци. В домове, които имат заден двор или открито пространство, компостирането може да се извърши на сухо, сенчесто място, за предпочитане близо до водоизточник. Съберете компостируемите си материали, за да ги съберете на купчина – не забравяйте да накъсате по-големите парчета и мокрите материали за сушене. След като имате прилична купчина, можете да добавите окосена трева и други зелени отпадъци, но заравяйте остатъците от плодове и зеленчуци под 10 инча компостен материал.
Ако обаче нямате достъп до купчина компост на открито или живеете в градски райони, можете да закупите кофи за компост и да компостирате хранителни отпадъци на закрито. Ако се управляват правилно, тези вътрешни контейнери за компост трябва да са без мирис и процесът трябва да продължи между две до пет седмици. Недостатъкът е, че контейнерите за боклук могат да бъдат скъпи и е лесно да се загуби представа каква храна е била изхвърлена.
https://one5c.com/food-waste-composting-136939736/