Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко сън е твърде много и какво сигнализира

24 септември 2023, 13:56 часа

Сънят е една от основните физически нужди на човека.  За здрав възрастен човек е оптимално да прекарва 7-8 часа на нощ в сън. Всичко по-малко от това може бързо да доведе до лишаване от сън. Всичко над 9 часа сън трябва да се нарече преспиване или, в клинични термини, хиперсомния.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Какво означава, ако спите много

Часовете могат да варират от индивид до индивид. Всичко със сигурност зависи от вашата генетика, възрастта, нивото на активност и начина ви на живот като цяло. Направете собствените си чувства свой индикатор. Ако смятате, че спите твърде много и се чувствате зле по някакъв начин относно часовете си за сън, това е нещото, на което трябва да се доверите и да потърсите повече информация и помощ.

Случайното заспиване през уикендите или след стресови събития, като изпитна сесия, е нормално. Всеки има нужда от няколко допълнителни часа почивка, за да се възстанови от време на време. Също така е известен факт, че тийнейджърите са много по-склонни да стоят будни до късно и след това да спят до следобед на следващия ден, когато могат.

Но ако сте възрастен и не можете да се накарате да ставате сутрин и все още постоянно искате да спите толкова много, че само за това мислите, определено трябва да се заровите в този проблем възможно най-скоро.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Ако спите и подремвате повече от 10 часа на ден и все още се чувствате уморени, може да означава, че имате хиперсомния като основно състояние. То може да доведе до или да бъде резултат от множество други заболявания. Следващите са само няколко най-често срещани клинични причини за преспиване.

Депресия

Твърде много сън може да означава, че сте депресирани. Всъщност безсънието и хиперсомнията са първите симптоми на депресия и вероятно от там трябва да започнете, когато обсъждате проблема си с Вашия лекар.

Депресията е тясно свързана с ниска мотивация, ниско самочувствие, чувство за безполезност и безсмислие, апатия и негативно мислене. Всички тези критерии могат да накарат човек да потърси подслон от тази мрачна реалност, да се скрие от скучните отговорности и социалните ангажименти.

Сънят се превръща в нещо като убежище, което дава възможност човек да се изгуби в уединението на сънуването. Твърде дългият сън обаче обикновено води до лошо настроение и омраза към себе си, което от своя страна допълнително подхранва болестта.

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Следващо поколение изкуствен интелект контролира съня на хората

Идиопатична хиперсомния

Това е неврологично заболяване и основният му симптом е прекомерната сънливост през деня. Друга силна характеристика на това състояние е откриването на изключителна трудност при събуждане. Сънят е толкова дълбок, че дори няколко будилника и физически опити на членове на семейството и приятели да събудят човека често се провалят.

Човек може да спи по 10 часа на нощ и пак да не се чувства бодър през деня. Дневните дрямки стават ежедневен навик и могат да продължат до няколко часа. Все пак човек не се чувства отпочинал.

Нарколепсия

Ако обичате да спите толкова много, особено да подремвате толкова много, че това поведение нарушава работата ви, социалния ви живот и развлекателните дейности, може да имате нарколепсия. Това е неврологично разстройство, което прави мозъка по-малко способен да контролира циклите сън-събуждане.

Основният симптом на това състояние е прекомерната дневна сънливост и умора, които понякога могат да се появят при силни неконтролируеми желания за сън. Часовете за почивка на ден може да не надхвърлят горепосочените граници за здрав индивид, но качеството им е толкова ниско, че никога не изглежда достатъчно.

Сънна апнея

Това състояние се характеризира с нарушено дишане по време на сън под формата на повърхностно дишане или продължителни паузи. Тези прекъсвания на дишането могат да продължат от няколко секунди до няколко минути, възобновявайки дишането със звуци на задушаване или подсмърчане.

Този вид сън отново може да не доведе до по-малък брой часове за почивка, а по-скоро до значително лошо качество. Човек със сънна апнея може да се събуди няколко пъти на нощ, без дори да знае. Това оставя човек със силна умора през деня или трудности при ставане сутрин и опити да спи по-дълго.

Какви здравословни проблеми създава сънят под 5 часа ?

Други причини

Злоупотребата или прекомерната употреба на наркотици, алкохол и лекарства, отпускани с рецепта, могат лесно да причинят преспиване. Това може да се дължи както на общата сънливост и сънливост, предизвикана от психоактивните и седативни вещества, така и на влошено качество на съня.

Затлъстяването е тясно свързано с нарушения на съня като хиперсомния. То може да бъде или причина, или резултат от прекомерно натрупване на телесни мазнини.

Има няколко неврологични разстройства, които не са свързани основно с проблеми със съня, но могат да доведат до твърде много сън в дългосрочен план. Това са Паркинсон, Алцхаймер, множествена склероза, енцефалит, епилепсия, мозъчни травми и др.

Прекомерният сън и умората през деня също могат да сигнализират за недостиг на определени витамини. Желязото, магнезият, калият, витамин B12, витамин D и фолат са основните заподозрени. Ако изпитвате обща умора. Просто си проверете кръвта, особено ако сте на ограничена диета. Няма да боли. Много.

Какво да правим

Ако смятате, че спите толкова дълго всяка нощ, че не можете да функционирате адекватно по време на будност, посетете лекар. Ще ви помогне, ако наблюдавате физическото и психическото си здраве преди посещението си. Опитайте се също да си водите бележки за това как се чувствате преди и след лягане. Но просто има твърде много причини за преспиване, за да правите прибързани заключения сами, без да се консултирате със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес