Някои хора приемат пролетните месеци като неприятен период, тъй като често попадат в капана на пролетната депресия.
Ако и вие сте сред тях и усещате потиснатост, то тази статия може много да ви помогне и бързо да се избавите от депресията.
Какво води до пролетна депресия?
Още: Тези симптоми с очите издават микроинсулт
Трудно ви е да се фокусирате и да спите. Усещате, че енергията ви е занижена. Чувствате се безполезни и губите интерес към нещата, които по принцип са ви допадали.
Важно е да установите какво влияе негативно на настроението и тонуса ви през април, май, а дори и юни. Спрете да се обвинявате за чувствата си и запомнете, че не сте сами.
Трябва да знаете, че факторите, които ще разкрием по-долу в редовете, влияят на всички и не бива да се плашите.
Какво съветват специалистите?
Специалистите съветват да поддържате рутината си за сън, да се хидратирате достатъчно и да сте физически активни. Социалните контакти също могат да ви помогнат да избегнете пролетната депресия.
Шест фактора, които ни карат да се чувстваме тъжни през пролетта
1. Загубата на един час
Още: Лекар: Какво да правим при първи симптоми на настинка?
Промяната на часа може да изиграе важна роля в пролетната депресия. Психолозите смятат, че един час се наваксва по-дълго и това може да доведе до умора и отпадналост.
Промяната на времето се свързва и с други медицински проблеми, особено през първата седмица. Става въпрос за проблеми с кръвосъсирването, инсулти, инфаркти и завишение на автомобилни катастрофи.
2. Ефектът на социалните медии
Наблюдаваме как в социалните медии се публикуват непрекъснато снимки на забавляващи се хора. Ако сте сред тях, това е чудесно. Ако обаче вашият приятелски кръг е по-тесен, това може да ви отведе в капана на депресията.
Още: Тези 3 симптома на диабет се появяват през нощта
Често пъти се обвиняваме, защото считаме, че сме извън нормата, установена от онлайн изображенията. Хората си задават въпроси какво не е наред с тях, започват да се самообвиняват, че нямат вълнуващ живот. Тези симптоми могат да се изострят и през лятото.
Това е периодът, в който очакваме да преливаме от щастие, ако това не се случи, се чувстваме потиснати.
3. Алергии
Още: Как да се справим с пролетната депресия?
Пролетната и лятната депресия са неразривно свързани и със сезонните алергии. Факт е, че връзката между физическото състояние и настроението е много силна. Много от пролетните растения водят до възпаления в тялото, а именно едни такива възпаления влияят на настроението ни.
Алергените пък стимулират имунните реакции, като причиняват възпаления не само в кожата и носа, но и в централната нервна система. Това на свой ред засяга емоциите, съня, а понякога и паметта.
4. Топлината
Ако времето е бързо променящо се и нямаме възможност да свикнем с него, това също води до дискомфорт. Силното слънце ни затваря очите, а жегата отнема от енергията и мотивацията ни за действие, особено ако не сме свикнали с нея.
Когато внезапно се увеличи слънчевата светлина, тялото произвежда по-малко мелатонин. Усещаме, че се нуждаем от по-малко сън, а това нарушава емоционалното ни състояние и не се чувстваме в оптимално здраве.
5. Нови дрехи
Когато времето се затопли, стигаме до извода, че се нуждаем от нови, по-тънки дрехи, с които да освежим гардероба си. Това на практика е нещо положително, но често ни напряга и финансово.
Ако през зимните месеци сте натрупали повече килограми, вероятно ще се чувствате потиснати.
6. Житейски промени
С настъпването на пролетта отчасти стартират и важни житейски събития. Те може да са свързани с дипломиране, започване на ремонт или преместване в ново жилище.
Много семейства отлагат големите промени за пролетта, след като минат студените месеци. Разбира се, че едни такива промени нанасят корекции върху рутината, с която сме свикнали. Ако тези начинания през пролетните месеци не отговарят на очакванията, които имате, със сигурност ще усещате напрежение.
Това са шестте причини, които обикновено водят до пролетна депресия. Опитайте да ги игнорирате, а ако не успеете, приемете ги, но не позволявайте да рефлектират върху настроението ви.