Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой тип хранене е най-неподходящ преди лягане?

22 януари 2024, 09:03 часа

Храната има пряка връзка с добрия нощен сън. Неадекватният избор на вечеря може още ви тласне към пълнеене и да наруши евентуалната ви диета. Друг важен момент е да обърнете внимание на часа на последното си хранене за деня - трябва да осигурите достатъчно време за храносмилане. Най-добре е да не ядете големи количества храна преди лягане – а да изберете по-леки варианти.

Още: Знаете ли как се прави екстракт от розмарин

Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?

Според диетолога д-р Гильерме Фонсека Грасиано, най-разумно е следното.

Вечер (а и не само вечер) избягвайте консумиране на големи количества храна – или, казано по-простичко: не се тъпчете!

Винаги, а особено вечер, избирайте такива храни, които изискват по-кратко храносмилане!

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко

По-малко съдържание на мазнини, особено животински, в храната!

Висококалоричните ястия отнемат повече време за храносмилане, което нарушава качествения сън!

Ето някои храни и напитки, които да избягваме вечер!

Лекар сподели: Какво не трябва да ядем вечер и преди лягане

Още: Малки породи кучета, които остават дребни

Още: Ръководство за устойчив и екологичен дом

1. Кафе

Напитките с високи концентрации на кофеин напрягат централната нервна система. Тези им свойства пречат на производството на аденозин - химическо вещество, което засилва чувството за сънливост и допринася за по-добро качество на съня. Кофеинът, естествено, повишава бдителността и енергията - което е добре дошло през деня, но не и през нощта. Следователно идеалът е да не пиете кафе след 18 часа.

Алернативи: сок от маракуя, мляко.

2. Чай мате, зелен чай, черен чай

Топлият чай може да бъде добър вариант, когато се приготвяте за лягане. Но е важно да сте наясно, че той не бива да е богат на кофеин, какъвто е случаят с трите варианта по-горе: мате, черен чай и зелен чай. Те попадат в същия проблем като кафето и други напитки с високи концентрации на кофеин. Зеленият чай дори съдържа L-теанин - аминокиселина, която действа върху мозъка и увеличава степените на GABA, допамин и серотонин, тоест, на невротрансмитерите, свързани с бодростта. Може да пиете тези чайове през деня, за да успеете да заспите часове по-късно. През нощта просто те ви ограбват.

Алтернативи: чайове от лайка, мелиса, маточина, пасифлора, валериана.

3. Пържени храни

Пържените храни трябва да се избягват не само вечер, а при всяко хранене, тъй като прекомерната им консумация вреди на артериалното ни здраве. Наситените мазнини от животински произход, когато се консумират в големи количества, причиняват възпаление в хипоталамуса, което пречи на усещането за ситост. През нощта те могат да нарушат съня ви. Причината е, че пържените храни изискват по-бавно храносмилане и причиняват стомашен дискомфорт, генерират киселини

Алтернативи: вместо пържени храни, изберете печени. Например, картофи и други зеленчуци, печени на фурна.

4. Мазни храни

Дори и да не са пържени, по-тежките и мазни ястия също трябва да се избягват на вечеря, тъй като се усвояват по-дълго. Някои примери са лазаня, бобена яхния, пица, сладкиши, свинско месо и колбаси като наденица, шунка и мортадела; мазни сирена от типа на чедър.

Алтернативи: зеленчукови бульони с бяло пилешко, бъркани яйца.

Какви храни е най-добре да ядем вечер?

5. Сладкиши и подсладени напитки

Има проучвания, които показват, че храни, богати на захар, прости въглехидрати или подсладени напитки близо до времето за лягане, насърчават допълнително „навлизане" на енергия в тялото, оставяйки ви по-будни - което може да затрудни съня. Консумирането на захари усилва жаждата – това може да ви буди нощем за пиене на вода, както и за посещения на тоалетната.

Алтернативи: плодове, за предпочитане цитруси или ягодови.

6. Алкохолни напитки

Малко вино или дори бира може да донесат усещане за релаксация - но алкохолните напитки влияят на качеството на съня и ви карат да се събуждате с чувството, че не сте си починали добре. Това се случва, защото алкохолът прави съня по-повърхностен. При това е диуретик, което изисква повече ходене до тоалетната през нощта.

Внимание! Статията е само за сведение и информация. Обръщайте се винаги към медици-специалисти!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес