Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой е очаквал, че пестицидите в тези плодове и зеленчуци ще са най-много

10 юни 2022, 12:00 часа

Отдавна е известно, че плодовете и зеленчуците от магазините не са само здравословни, но имат и химикали, съдържащи се в пестицидите. Лятото е времето, когато ядем много от тях, така че информираният избор е много важен. Кои от тях съдържат най-много химикали и как да изберем тези, които са здравословни за нас?

Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Казват, че плодовете и зеленчуците имат едно и също здраве. В това има много истина и всъщност 3/4 от препоръчителното дневно количество храна трябва да са зеленчуци, а 1/4 плодове.

В днешно време обаче трябва да се помни, че в магазините се доставят продукти от различни доставчици, които отглеждат зеленчуци и плодове по различни начини.
Някои от тях са просто пълни с химикали и си струва да знаем как да избираме онези продукти, които няма да повлияят негативно върху здравето ни и ще ни осигурят здравословна и балансирана диета.

Разговорно казано, в днешно време почти всички плодове и зеленчуци се „пръскат“, а пестицидите са, според много фермери, необходимост в днешно време.

Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко

Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви

Как да почистим зеленчуците от НИТРАТИ и пестициди?

Какво представляват пестицидите? С какво се пръскат плодовете и зеленчуците?

Пестицидите са синтетични или естествени вещества, които са предназначени да елиминират вредните или нежелани организми. Използват се главно за опазване на обработваеми растения, т.е. от земеделски производители и овощари, но също и за опазване на гори, водоеми, животни, хора, хранителни продукти и за унищожаване на живи организми, считани за вредни, в животновъдството, жилищните, болнични сгради и складове.

Както виждате, спектърът е доста широк и общото им предназначение е да служат на хората. Пестицидите обаче не са лишени от своите недостатъци. Благодарение на пестицидите реколтата от ядливи растения се е увеличила, а в същото време е намаляла честотата на епидемиите сред селскостопанските животни и птици.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 21 януари /валутен калкулатор/

Още: 10 често срещани капана при пазаруване на Черен петък и как да ги избегнем

Пестицидите също така предпазват храната по време на транспортиране от полето до магазините и позволяват за по-дългото съхранение на продуктите. За съжаление пестицидите представляват реална заплаха за хората.

Органични зеленчуци и плодове

Най-застрашени са работниците, които пръскат реколтата. Острите отравяния се причиняват най-често от пестициди от групата на органофосфатните инсектициди и органоживачни фунгициди.

Но не само директният контакт с пестициди е заплаха. Пестицидите, натрупани в организма на консуматора, влияят на канцерогенните процеси (могат да ги инициират или засилват), невротоксични са и нарушават хормоналната и ензимната регулация.

Като не обработваме почвата сами, без достъп до собствени източници на плодове и зеленчуци, няма да избегнем контакт с пестициди. Въпреки това, има начини да се сведе до минимум рискът от приемане на по-високи дози за нашето тяло.

Кои зеленчуци имат най-малко пестициди? Те не абсорбират химикалите

Най-пълен с пестициди са ягодите, които са най-популярният плод през пролетта и ранното лято.

Ето защо си струва да се въздържате от закупуване на този плод до появата на родните ни български ягоди и не е задължително да купувате такива, внесени от Гърция или Испания.

Купувайки ягоди в малък зеленинар или от био производители, ние намаляваме риска от усвояване на пестициди заедно с витамините, съдържащи се в ягодата. Най-малко пестициди късържат следните плодове и зеленчуци: авокадо, манго, лук, аспержи, зеле, карфиол, патладжан, грейпфрут, киви, папая, царевица, сладки картофи, грах и ананас

Когато купувате продукти, си струва да обърнете внимание на страната на техния произход, например в случая на гореспоменатите ягоди. Оказва се, че зеленчуците и плодовете от местната зеленина или пазар ще са по-здравословни за нас от закупените в супермаркет, които се внасят от Гърция или Италия например.

Именно тези страни отделят пестициди в своите продукти, изпратени до други страни, за да ги запазят по-добре по време на пътуването. Както можете да видите, това има своите недостатъци, които засягат здравето на потребителите.

Как да почистим плодовете и зеленчуците от пестицидите?

Купете тези продукти от доказан фермер

Ако можем да купуваме плодове и зеленчуци от надежден източник, страхът от прекомерни пестициди в храната ни намалява.

Когато обаче сме принудени да пазаруваме само в големите супермаркети, си струва да помислим за закупуване на някои зеленчуци и плодове, тъй като те са показали по-голяма абсорбция на пестициди в хода на изследването. Тази продуктова група включва:

картофи, спанак, домати, целина, къдраво зеле, нектарини, череши, пипер, грозде, ябълки

Както можете да видите, това са едни от най-популярните продукти, които често намират път към нашата трапеза. 

Как да се отървем от пестицидите в зеленчуците? Домашният метод е тривиален

За да се избегне отравяне с пестициди, има гратисен период за консумация на зеленчуци и плодове, т.е. пръсканите продукти се подлагат за период, който трябва да изтече от прилагането на химичен продукт за растителна защита до момента на прибиране на реколтата или годност за човешка консумация.

Но дори след това време, следи от пестициди могат да останат на повърхността на зеленчуците и плодовете, така че си струва да се отървете от тях преди ядене. За да почистите пестицидите от повърхността на зеленчуците и плодове, не се нуждаете от специализирани течности (въпреки че можете да ги закупите), а имаме нужда само от:

- оцет;
- сода за хляб;
- лимонена киселина

Добавете половин чаша обикновен оцет или 3 супени лъжици лимонена киселина към литър вода. Накиснете плодовете и зеленчуците в този разтвор, като ги оставите в купа за няколко минути.

След това във втория съд пригответе литър вода с 1 супена лъжица сода бикарбонат и накиснете плодовете в нея за втори път. След няколко минути можете да извадите продуктите и да ги изплакнете на течаща чиста вода и да подсушите с хартиена кърпа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес