Очите, както всички други органи, също се възползват от храните и витамините, които консумираме.
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Витамин А
Витамин А и неговите прекурсори (по-специално бета-каротин) участват в механизма на дневното и нощното зрение. Дефицитът на витамин А, следователно, води до дефицит на нощно виждане и ксерофталемия (сухо око и слепота, причинени от помътняване на роговицата). Това обяснява защо този много важен витамин е основната съставка за здравето на очите.
Има ли научна основа поговорката „Морковите са полезни за очите“? Да, защото нейната истинност е доказана от съвременната наука. Всъщност има пряка връзка между витамин А, който щедро се съдържа в морковите, и здравето на очите.
Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко
Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви
Дефицитът на витамин А може да причини сериозни последици за зрението: умора на очите, чувствителност към светлина, сухи клепачи, намалена имунна защита с повишена чувствителност към инфекции, язви и, в случаи на по-голяма тежест, необратима слепота. Трябва да се помни обаче, че недостигът на витамин А е малко вероятен, като се има предвид, че природата предлага голям набор от храни, богати на този витамин: освен морковите, тиквата, млякото, яйцата, черният дроб и животинските храни като цяло също са източници на витамин А. Например половин морков е достатъчен, за да задоволи дневната нужда от витамин А за организма.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата
Още: Полезни ли са наистина солните лампи? Трябва да знаете това!
Качество на зрението: Какви плодове са полезни за очите?
Витамин В2 и С
Витамин B2 също е тясно свързан с правилното функциониране на зрението и поддържането на здравето на очите: неговият дефицит всъщност може да причини парене, чувствителност към светлина, сърбеж, сълзене, до парализа на очните мускули. Този витамин се съдържа в черния дроб, зърнените храни, маята и яйцата.
Още: 10 често срещани капана при пазаруване на Черен петък и как да ги избегнем
Витамин С също играе съществена роля за здравето на очите. Като антиоксидант, заедно с витамин Е, аскорбиновата киселина предпазва тялото от атаката на свободните радикали. Поради тази причина витамин С може да бъде ценна помощ при превенцията на някои дегенеративни очни заболявания. Витамин С е полезен при лечението на глаукома и може да противодейства на прогресивната загуба на зрение , като избягва "втвърдяването" на окото. Използва се и за профилактика на язви на роговицата и е полезен за елиминиране на инфекции. Той е повсеместно разпространен в растенията, особено в лимон, цитрусови плодове като цяло, широколистни зеленчуци, ягоди, чушки, домати и карфиол.
Знаете ли кой витамин подпомага зрението?
Витамин Е
Витамин Е, или токоферол, също може да се похвали с антиоксидантен потенциал: поради тази причина може да бъде полезен за превенция на очни заболявания като катаракта и AMD (макулна дегенерация в зряла възраст). Витамин Е може да намали тежестта на острата фаза на ретикуларната фиброплазия (тежка промяна на зрителните структури зад лещата, която често води до слепота); освен това витамин Е е донесъл положителни резултати при укрепване на очните мускули и предотвратяване на замъглено зрение. Неговият дефицит може да бъде причина за отлепването на ретината. Витамин Е се съдържа в храни като зърнени храни, бадеми, царевично масло, масло от пшеничен зародиш, лешници.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.