Авокадото съдържа витамини, минерали и здравословни мазнини, но се оказва, че има хора, които не трябва да го ядат.
Авокадото често се добавя към салати и се използва за приготвяне на различни апетитки върху хляб. Въпреки че много хора смятат авокадото за зеленчук, то всъщност е плод. И основната му разлика от другите плодове е, че практически не съдържа захар, но съдържа здравословни мазнини, витамини и минерали.
Състав на авокадо
Само 40 грама авокадо, съдържат 3,4 грама въглехидрати, 6 грама мазнини, 3 грама фибри и по-малко от 1 грам захар. Калоричното съдържание на „плода“ е 65 Kcal.
Авокадото съдържа витамини C, K, E, B6, рибофлавин, фолиева киселина, ниацин, пантотенова киселина, калий и магнезий. Също така в този плод можете да намерите голямо количество лутеин, Омега-3 мастни киселини и β-каротин.
Въпреки че по-голямата част от калориите на авокадото идват от мазнини, то може да се яде дори по време на диета. Това е така, защото това са здравословни мазнини, които насърчават дълготрайно усещането за ситост. Разграждането на въглехидратите също се забавя, което спомага за поддържането на нормални нива на кръвната захар.
Защо е добре да ядем авокадо?
Авокадото е много полезно за човешкото здраве. По-специално, трябва да го ядете:
1. За сърцето - авокадото помага за поддържане на баланса на холестерола в кръвта. Само едно парче от този плод съдържа 25 g растителен стерол, който е известен като β-ситостерол. Ако присъства във вашата диета, не е нужно да се притеснявате за нормалните нива на холестерола в кръвта.
7-те изненадващи предимства на авокадото, за които може би не знаете
Авокадото също съдържа мононенаситени мазнини. Според Американската сърдечна асоциация, когато се консумира вместо трансмазнини и наситени мазнини в умерени количества, той значително намалява нивата на лошия холестерол и намалява риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
2. За очите – авокадото съдържа пигментите зеаксантин и лутеин, които могат да се видят и в тъканта на ретината. Имат антиоксидантни свойства и предпазват очите от увреждания, настъпващи с възрастта. Проучванията показват, че тези антиоксиданти също намаляват риска от развитие на макулна дегенерация и катаракта.
3. При остеопороза, благодарение на витамин К (само един плод осигурява 50% от препоръчителната дневна норма), авокадото стимулира отлагането на калций в костите и предотвратява загубата му чрез укрепващата костите урина.
4. Срещу депресия и тумори авокадото съдържа фолиева киселина, която значително намалява риска от развитие на рак на дебелото черво, стомаха, панкреаса и шийката на матката. Освен това помага в борбата с депресията и подобрява апетита и съня.
5. За нормална функция на червата 100 г авокадо съдържат приблизително 7 килограма, което е 27% от дневната нужда. Фибрите насърчават чревната подвижност и премахват токсините от тялото. Според изследвания авокадото регулира имунната система и възпалението. И според учените ежедневната консумация на фибри помага за предотвратяване на коронарна болест на сърцето, хипертония, инсулт, затлъстяване, диабет и други стомашно-чревни заболявания. Доказано е, че фибрите нормализират кръвното налягане и нивата на холестерола, като по този начин помагат за отслабване.
Няколко причини да ядете авокадо редовно
6. За мускулите - авокадото съдържа калий (100 г плод - 14% от дневната норма), който е необходим за мускулната контракция и нивата на калций в тялото, а също така предотвратява остеопорозата. Учените са открили, че адекватният прием на калий помага за нормализиране на кръвното налягане и предотвратява инфаркти, бъбречна недостатъчност и инсулти.
Кои хора не трябва да ядат авокадо?
Въпреки че ползите от авокадото са доказани от много изследвания, този плод е добре да не се консумира от възрастни хора, особено ако страдат от различни хронични заболявания. Преди да го въведете в диетата си, по-добре е да се консултирате с лекар.
Хората, които приемат антикоагуланти (разредители на кръвта), не трябва да ядат авокадо. Съдържа голямо количество витамин К, което намалява ефективността на такива лекарства, тъй като повишава съсирването на кръвта.