Все по-често и повече хора се замислят за необходимостта от воденето на здравословен начин на живот. Някои смятат, че това ще им е от полза за сваляне на излишните килограми, други възлагат надежди на здравословен начин на живот, свързан с цялостно нормализиране на здравето. Трети го смятат за модна тенденция и затова бързат да се присъединят.
Какво трябва да правим, за да сме здрави?
За здравословния начин на живот, това с какво е полезен и как трябва да се спазва, потърсихме мнението на специалистите:
„Здравословният начин на живот е този, който е насочен към поддържане на човешкото здраве, предотвратяване на заболявания и укрепване на тялото като цяло. Мнозина не знаят, но човешкото здраве е 60% зависимо от начина на живот”.
Правила за това какво трябва да правим, за да сме здрави?
Здравословният начин на живот се базира на седем основни правила. Те са:
10 начина как чесънът помага на общото ни здраве
1. Физическа активност
Не става дума за професионален спорт, а само ежедневна физическа активност. Например, посещение на фитнес центрове или танцови студия. Подходящи са също плуване, колоездене и туризъм на чист въздух. Минималният брой стъпки на ден е 10 хиляди (около 7 км).
2. Балансирана диета
Мнозина в резултат на заетост на работа, учене и липса на време, преминават към система за бързо хранене, тоест заменят готвенето с бързо хранене. Някои използват полуготови продукти. Здравословният начин на живот включва правилното хранене, което се състои в консумация на здравословни храни, богати на минерали и витамини. Такива са зеленчуци, месо, плодове и млечни продукти, различни зърнени храни и риба.
Важно е, да се ръководите от принципа на хранене често (4-5 пъти на ден) и на малки порции. Трябва да се наблегне на лека храна, като салати, супи, зърнени храни. Също така е важно да спазвате диетата и да включите в нея негазирана вода. Последната трябва да се консумира най-малко 1,5 литра на ден. Чай, кафе, супи не се броят!
3. Хигиенни грижи
Много хора мислят, че хигиената е просто миене на ръцете, миене на зъби и грижа за тялото. Това включва и хигиена на индивидуалното хранене, хигиена на дрехите и обувките, хигиена на дома, редовно почистване и поддържане на чистота.
10 начина за подобряване на здравето след 65 години
4. Пълноценен сън
В добрия вариант човек трябва да ляга по едно и също време, всеки ден, тоест да спазва режима. Сънят на възрастен трябва да е най-малко 7 часа, а на дете - 8 часа. Преди лягане се препоръчва да се разхождате на чист въздуха, както и да изключите взаимодействието с джаджи, които влияят негативно върху функционирането на нервната система два часа преди лягане. Това ще помогне да се отпуснете и да заспите дълбоко.
Също така е препоръчително да не се храните с тежка храна през нощта. Приемът трябва да бъде максимум два часа преди лягане.
Максималната температура в стаята трябва да бъде +18 градуса. През топлия сезон може да оставите прозорците отворени за чист въздух. Също така е важно къщата да се проветрява 3 пъти на ден в продължение на 20 минути.
5. Уелнес процедури (закаляване)
Това е мощно лечебно средство. С негова помощ може да избегнете много заболявания и в продължение на много години да поддържате добро ниво на работоспособност. Особено голяма е ролята на уелнеса при предотвратяване на настинки. Процедурите намаляват броя на настинките с 2-4 пъти, а в някои случаи помагат да се отървете от тях напълно. Закаляването с уелнес има укрепващо действие върху организма, повишава тонуса на централната нервна система, подобрява кръвообращението, нормализира обмяната на веществата.
На тъмно или на светло? Ето как трябва да спите за крепко здраве
6. Отказ от лошите навици
Лошите навици включват злоупотреба с алкохол, тютюнопушене, наркомания. Всички те влияят негативно на човешкото здраве и разрушително тялото, като причиняват различни заболявания. Тютюнопушенето е един от най-често срещаните лоши навици. С течение на времето предизвиква физическа и психическа зависимост. На първо място страда белодробната система от тютюнев дим, механизмите за защита на белите дробове са унищожени.
Алкохолът има разрушителен ефект, върху всички органи и системи. Той засяга сърцето, мозъка, панкреаса, черния дроб и бъбреците. Заедно с това се отразява неблагоприятно на психологическото здраве на човек. Развива се не само физическа, но и психологическа зависимост.
7. Здраво психологическо и емоционално състояние
Такова зависи от състоянието на мозъка и се характеризира с нивото и качеството на мислене, развитие на вниманието и паметта, степента на емоционална стабилност и развитието на волеви качества. Това се постига, когато човек е запален по нещо: има любима работа, интересно свободно време, поставя си нови цели, чувства се изпълнен и необходим.
В заключение:
„Здравословният начин на живот не е мимолетна модна тенденция, не е приятно хоби, а път, който всеки човек трябва да опита, да следва. В края на краищата, здравословният начин на живот има всичко, за да сте здрави и да се чувствате в хармония със себе си и със света “.