Еритритолът и стевията са популярни нискокалорични подсладители, които много хора използват, за да намалят приема на захар и калории. Можете да използвате двата продукта, за да добавите нотка сладост към всичко - от чай и кафе до печива и други - без калориите, които носи захарта.
Кога е подходящо да използваме стевия вместо захар
Какво са еритритолът и стевията
Еритритолът е вид захарен алкохол, който често се добавя към храни като нискокалоричен подсладител.
Намира се естествено в храни като плодове и гъби и може да се произведе и чрез ферментация на простите захари, открити в царевицата, с мая. Еритритолът може също да се произвежда от тялото от глюкоза.
Можете да закупите еритритол на прах и да го използвате вместо захар, когато приготвяте любимите си печива, закуски и напитки.
От друга страна, стевия е естествен подсладител, получен от листата на Stevia rebaudiana, растение, произхождащо от някои части на Южна Америка.
Често се използва като алтернатива на обикновената захар и може да се намери в много нискокалорични продукти.
Сравняване на хранителни вещества в еритритол и стевия
Както еритритолът, така и стевията са значително по-ниски в калории и въглехидрати от обикновената захар.
За справка, трапезната захар съдържа приблизително 4 калории на грам.
Междувременно еритритолът съдържа само 5% от калориите, които захарта съдържа при приблизително 0,2 калории на грам. Освен това е само около 60–80% по-сладък от обикновената захар.
По същия начин стевията се счита за нехранителен подсладител, което означава, че е практически безкалорична.
Екстрактите от стевия може да съдържат няколко различни съединения, извлечени от листата на стевия, които могат да бъдат от 50 до 400 пъти по-сладки от обикновената захар.
6 естествени заместители на захарта, за по-добро здраве
Въпреки че стевията съдържа малки количества определени витамини и минерали, те обикновено се отстраняват по време на обработката.
Освен това, тъй като и двата подсладителя се използват само в малки количества, е малко вероятно те да допринесат много хранителни вещества за вашата диета.
Ефекти върху кръвната захар
Вашето тяло няма ензимите, необходими за смилането на еритритола. Вместо това подсладителят се абсорбира предимно в кръвния поток и се отделя чрез урината непроменен.
Поради тази причина той няма ефект върху нивата на кръвната захар или инсулина, което го прави чудесна алтернатива на обикновената захар.
Използване на еритритол и стевия
Стевията е значително по-сладка от захарта, така че се използва в много малки количества. Предлага се широко в прахообразна или течна форма и може да се добави към кафе или чай или да се поръси върху купички със зърнени храни, кисело мляко или смути. Може да се използва и в много печива. Имайте предвид обаче, че може да се наложи да коригирате рецептата си, за да отчетете допълнителната сладост.
Освен това стевията има леко горчив послевкус, подобен на женско биле, който може да промени вкуса на вашия краен продукт.
Еритритолът може да се използва и като нискокалоричен заместител на захарта в много рецепти, включително напитки и печива. Често се съдържа в нисковъглехидратни или кетогенни продукти, като бонбони без захар, дъвки и блокчета гранола.
Имайте предвид, че еритритолът не се разтваря толкова добре, колкото обикновената захар и може да кристализира, което може да не е подходящо, когато правите определени ястия у дома, като сладолед.
Освен това, тъй като не е толкова сладък като захарта, използвайте малко повече в рецептите си, като го замените със захар в съотношение 1,25 към 1.
Потенциални странични ефекти, които трябва да се имат предвид
Въпреки това, стевия от цели листа и сурови екстракти от стевия не са разрешени за употреба като подсладители и са свързани с опасения за безопасността по отношение на плодовитостта и развитието на рак в някои проучвания върху животни.
Стевия - лекар разкри как влияе на кръвното
Целолистната стевия се прави от целия лист на растението стевия. Междувременно, суровите екстракти от стевия са съединения, извлечени от растението, които не са пречистени.
Тъй като тези подсладители не са разрешени за употреба от FDA, всички видове стевия, които се намират в магазините за хранителни стоки или в преработени хранителни продукти, съдържат стевиол гликозиди.
Еритритолът е свързан с много малко странични ефекти, но консумацията на големи количества може да причини храносмилателни проблеми като газове и диария при някои хора.
Стевия също се понася добре от повечето хора. Имайте предвид обаче, че много продукти със стевия се смесват с други подсладители, включително захарни алкохоли, които също могат да причинят храносмилателни проблеми като газове и подуване на корема.
Някои марки стевия може също да съдържат подсладители като декстроза или малтодекстрин, които могат да повишат нивата на кръвната захар.
Стевия или еритритол – кое е по-добро за нас
Еритритолът и стевията са две отлични алтернативи на захарта. Всъщност нито повишават нивата на кръвната ви захар, а могат да помогнат за намаляване на броя на калориите, които консумирате.
Еритритолът се свързва с минимални странични ефекти и може да бъде чудесен заместител на захарта за много различни рецепти. Въпреки това, той може да кристализира и не се разтваря толкова добре, колкото захарта, което може да не го прави много подходящ за всяко ястие.
Стевията е универсална и лесна за употреба, но има горчив вкус, който може да не се хареса на някои хора. Някои видове стевия се смесват с други съставки, което може да повиши нивата на кръвната захар или да причини храносмилателни проблеми при някои хора.
Следователно изборът на подсладител зависи от личните ви предпочитания и за какво го използвате. Еритритолът и стевията са два често срещани подсладителя, които могат да ви помогнат да намалите консумацията на захар.
Какво е еритритол и колко вреден е за здравето?
Нито една от съставките не повишава кръвната захар и са свързани с много малко странични ефекти. И двете са много гъвкави и могат лесно да бъдат заменени със захар в много различни ястия и рецепти.