Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се изчислява в коя седмица от бременността сме?

20 ноември 2024, 14:46 часа

Правилният отговор тук е, в седмици, като се започне от първия ден на последната ви менструация. Въпреки това, когато разговаряме за бременността си с приятели и семейство, обикновено казваме „Бременна съм в 5-ия месец, а не „В 22 седмици съм“.

Каква е връзката между седмиците и бременността и защо е възможно често да бъде объркана от бъдещите майки.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 12 декември /валутен калкулатор/

Как да изчислим седмиците на бременността

Скоро ще разберете, че гинеколозите и акушерките винаги използват седмици, а не месеци, когато говорят за вашата бременност.

Защо се използват седмици, а не месеци, когато се говори за колко време сте бременна? Само за да си усложним живота ли? Колкото и малко вероятно да изглежда, има валидно обяснение: месеците имат променлива продължителност, докато седмиците винаги се състоят от 7 дни и следователно са по-стабилна и лесно измерима референция.

Бременността продължава около 40 седмици и това се използва като основа, когато се определя термина. Това е средно, тъй като бебетата решават да се появят на бял свят по всяко време между 2 седмици преди и 2 седмици след термина.

Това, разбира се, е вярно, ако действително достигнете края на стандартния период на бременност, т.е. между 37-та и 42-ра седмица. Ако бебето се роди преди 37 седмици, то ще се счита за недоносено и бременността ще се нарече преждевременна.

Защо да използваме датата на последния си менструален цикъл, за да изчислим в коя седмица сме

За да изчислите колко седмици сте бременна, трябва да започнете от първия ден на последния си цикъл. Защо е така, ако действителното зачеване се случи поне 15 дни след това?

Това е така, защото това е единствената точна справка, която имаме. Овулацията обикновено настъпва 14 дни след началото на вашия менструален цикъл, но това не винаги е така, особено при нередовни цикли. Следователно точното време на овулация не е лесно да се определи, докато обикновено винаги помним деня, в който е започнала последната ни менструация, особено ако се опитваме да заченем.

Тази справка ще служи като отправна точка, ако се чудите кога е терминът ми? - ако цикълът ви е редовен и овулацията е настъпила около 14-ия ден от цикъла ви, ще видите, че терминът ви ще бъде 40 седмици след това.

Кои ранни симптоми на бременност често пренебрегваме?

В противен случай вашият гинеколог или акушерка ще трябва да определи дали раждането трябва да се отложи, ако овулацията е настъпила на по-късна дата.

Ако цикълът продължава по-дълго от стандартните 28 дни или е нередовен, е по-трудно да определим от колко седмици сме бременни и да се опитаме да съвпаднем последния си менструален цикъл с действителната бременност.

По време на първото ви ултразвуково сканиране, наричано NHS сканиране за запознанства, което обикновено се извършва около 10 до 14 седмица от бременността, вашият лекар трябва да може да направи добра приблизителна оценка на гестационната възраст на вашето бебе, която обаче винаги може да бъде коригирана по време на бременността. начин, ако е необходимо.

Защо бременността се изчислява в седмици

На първо място, това позволява на бъдещите майки да измерват напредъка на бременността си и да имат представа за термина.

Освен това, от медицинска гледна точка, това е важно за проследяване на развитието на плода и следователно на протичането на самата бременност. Помага да се разбере дали плодът се развива правилно, според стандартните референтни параметри.

Ако тези параметри не са изпълнени и медицинският специалист забележи, че бебето е по-малко, отколкото трябва да бъде, бременността може да се забави и датата на раждане се отложи.

Как да разберете в кой месеца сте бременна: съотношението между седмици и месеци

Ново проучване: Учени откриха за първи път как се променя мозъкът при бременните жени

Ако сте в началото на бременността си и сте се убедили, че всичко, което трябва да направите, за да изчислите колко сте напреднали по месеци, е да броите от четири седмици на четири седмици, скоро ще разберете, че връзката между седмици и месеца е малко по-сложно от това.

Ето как да изчислите точния месец на бременността си:

Първи месец: от първия ден на последния ви менструален цикъл до 4 седмици + 3 дни.

Втори месец: от 4 седмици + 4 дни до 8 седмици + 5 дни.

Трети месец: от 8 седмици + 6 дни до 13 седмици + 1 ден.

Четвърти месец: от 13 седмици + 2 дни до 17 седмици + 4 дни.

Пети месец: от 17 седмици + 5 дни до 21 седмици + 6 дни.

Шести месец: от 22 седмици + 0 дни до 26 седмици + 2 дни.

Седми месец: от 26 седмици + 3 дни до 30 седмици + 4 дни.

Осми месец: от 30 седмици + 5 дни до 35 седмици + 0 дни.

Девети месец: от 35 седмици + 1 ден до 40 седмици + 0 дни.

Бременност в първия триместър в седмици

Първият триместър е седмица 1-14. През първия триместър както вашето, така и тялото на вашето бебе се променят бързо. Това може да бъде огромно време емоционално и физически, особено за майки и родители, които раждат за първи път. Това е също така, когато много бъдещи майки изпитват симптоми като умора, гадене, сутрешно гадене и други.

В началото на първия триместър трябва да планирате първото си пренатално посещение, за да сте сигурни, че вие ​​и вашето бебе ще имате здрава бременност.

Нормалните седмици от бременността могат да отлетят и може да ви се стори, че има твърде много работа и няма достатъчно време. Знанието какво да очаквате през всяка седмица в триместър на бременността може да ви помогне да се подготвите, особено ако имате списък със задачи, който да ви насочва.

Седмици 1-3: През първите три седмици от бременността ще сте бременна малко под месец. Въпреки че лекарите броят обратно до първия ден от последната ви менструация, когато броят седмиците на бременността, първите две седмици всъщност все още не сте бременна, защото все още имате цикъл. След втората седмица ще се случи зачеването, където се срещат яйцеклетката и спермата. През третата ви седмица от бременността вашето бебе ще изглежда като малка топка от клетки.

Седмици 4-6: В седмици от четири до шест ще сте бременна малко под два месеца. Много неща ще се променят през този период от време. Вашето бебе ще израсне от малка топка клетки до образуване на мозък, органи, гръбначен мозък и кожа.

Седмици 7-9: До края на деветата седмица ще навлезете в третия си месец от бременността. Тези седмици също ще бъдат изпълнени с бърз растеж на бебето. Можете да очаквате вашето бебе да е развило повече функции като главата, носа и крайниците.

Седмици 10-14: През последните няколко седмици от първия триместър можете да очаквате вашето бебе да може да огъва крайниците си, да произвежда и отделя урина и да развива гениталиите и ноктите.

Бременност през втория триместър в седмици

Вторият триместър се счита за 14-28 седмици. През този триместър бъдещите майки откриват, че чувстват по-малко гадене и енергийните им нива са се възстановили.

Когато става въпрос за появата на бебета, нищо не е гарантирано. През този триместър обикновено трябва да започнете да планирате и обмисляте къде и как искате да родите. Има пет общи метода за раждане, които трябва да бъдат проучени, за да можете да започнете да създавате план за раждане с партньора си.

Животът може да бъде натоварен и може да е трудно да планирате деня, в който ще посрещнете своя пакет радост на този свят.

Седмици 14-15: През седмици 14-15 трябва да си проправите път през третия месец от бременността. През следващите седмици вашето бебе ще развие своя скалп или коса и по-здрави кости.

Седмици 16-18: Седмица 16-18 означава, че сте започнали четвъртия месец от бременността. През тези седмици можете да очаквате вашето бебе да може да движи очите си, да развива ноктите на краката и да чува звуци.

Седмици 19-21: Бременна сте малко повече от средата на бременността или петия месец до края на седмица 20. През този период можете да очаквате бебето ви да се движи повече.

Седмици 22-24: До началото на седмица 24 навлизате в шестия си месец от бременността. В седмици 22-24 вашето бебе е започнало да развива коса, отпечатъци от пръсти и стъпки.

Седмици 25-28: Стигнахте до последните четири седмици от втория триместър, това е половината от шестия месец на бременността! Това е още един вълнуващ момент от бременността, защото вашето бебе вече ще може да ви чува ккаво говорите.

Бременност през третия триместър в седмици

Третият триместър е най-краткият и включва 28-40 седмици. През последните няколко месеца е време да организирате всичко, преди вашето бебе да дойде тук. Вашият списък със задачи за третия триместър се състои от неща, като например какво да опаковате в болничната си чанта, така че да се чувствате подготвени и да можете да се съсредоточите върху бебето си, когато дойде денят.

Като нова майка, храненето на вашето бебе може да бъде объркващо преживяване. Някои бебета обичат да бъдат кърмени и засучат лесно, докато други предпочитат бутилките.

Седмици 28-30: В този момент трябва да сте бременна около седмия месец.

Седмици 31-33: През седмици 31-33 трябва да сте започнали осмия си месец от бременността. По това време вашето бебе ще е завършило основното си развитие и ще наддава бързо.

Седмици 34-36: В края на седмица 36 ще бъдете бременна в деветия месец. Вашето бебе ще премине през известно окончателно развитие, като изглаждане на кожата и пълно израстване на ноктите.

Седмици 37-40: В този момент трябва да работите през деветия си месец от бременността и вашето бебе може да се появи всеки ден.

Какво представлява следродилният период

Следродилният период е 6-8 седмици след раждането. По време на следродилния период свързването с новороденото ще бъде едно от най-важните неща, които ще трябва да направите. Връзката е специалната привързаност, която се формира между новородените и техните родители. Не всеки ще има незабавна връзка с новороденото си и това е добре. Нормално е процесът на свързване да отнеме повече време за някои хора и връзката ви с новороденото ще се изгради естествено, докато се грижите за тях.

Въпреки че не всеки ще го изпита, една на всеки пет жени ще изпита някаква форма на следродилна депресия през този период от време. Някои симптоми, за които трябва да внимавате, са тъга, безпокойство, липса на интерес към вашето бебе и други.

Всеки преживява следродилната депресия по различен начин и в различна степен на тежест. Ако ви е трудно да се справите с тези симптоми у дома, моля, свържете се с терапевт или доставчик на здравни услуги. Не забравяйте, че не сте сами и че тези симптоми са често срещани и лечими.

Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 12 декември /валутен калкулатор/

Лекар: Кои храни са задължителни при ниски тромбоцити?

12 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Какви проблеми може да ни донесат ниските нива на триглицеридите?

Каква е причината казаните за ракия да са медни?

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес