Техниките за бързо заспиване се базират на отпускане на тялото и нервната система. В същото време няма нито една практика, която да е полезна за всички. Всичко зависи от много фактори, включително характеристиките на нервната система, здравословното състояние и човешките навици.
Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън
Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно
Въпреки това има няколко общи и доказани техники, които могат да ви помогнат да се справите с трудностите при заспиване и как да заспиваме само за 1 минута.
Това леко дихателно упражнение помага за отпускане и бързо заспиване.
1. Легнете в леглото.
Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
2. Натиснете върха на езика върху туберкула на горното небце зад предните зъби. Много е важно да го държите там през цялата практика.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
3. Вдишайте дълбоко през носа и издишайте през устата, като напълно изпразните дробовете си от въздух.
4. Стиснете устните си и поемете дълбоко въздух, докато бавно броите до четири.
5. Задръжте дъха си, докато бавно броите до седем.
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
6. Отворете устните си и издишайте бавно до осем.
7. Направете четири такива цикъла, така че тялото и умът да се отпуснат.
8. Затворете силно очите си за 5 секунди, след което ги отпуснете. Повдигнете главата си нагоре и я задръжте в това положение за 5 секунди. Спуснете главата си обратно в удобна позиция. Стегнете и отпуснете мускулите на цялото тяло, движейки се към стъпалата.
Защо здравият сън е важен за здравето?
Ако човек може да живее без храна един месец, а без вода една седмица, то без сън може четири-пет дни. Здравословният сън трябва да продължи поне шест, но не повече от девет часа
Въпреки многобройните изследвания, сънят все още е мистериозен феномен. Известно е, че това е специално обратимо състояние на мозъка, което възниква естествено. По време на сън човек не реагира на околната среда и тялото изразходва по-малко енергия за поддържане на живота. В резултат на това тъканите и клетките се възстановяват по-бързо.
Освен това по време на сън в организма протичат много процеси, които регулират обмяната на веществата, работата на сърдечно-съдовата, нервната, ендокринната и имунната системи. Също така по време на сън се обработва информацията, която човек е получил през деня.
Сънят също влияе върху производителността на мозъчната дейност.
Хората, които работят нощни смени, страдат от когнитивни разстройства с възрастта: намаляване на паметта, вниманието, а също така са склонни към стрес и психологическа нестабилност.
В същото време лошият сън увеличава възпалението в тялото. Ако човек не спи достатъчно няколко дни подред, освен когнитивно увреждане на психиката, той развива сърдечно-съдови симптоми. Също така, поради липсата на здрав сън, имунитетът намалява. В резултат на това липсата на здрав сън с времето увеличава риска от развитие на различни заболявания.
Защо някои хора заспиват трудно?
Има хора, които могат да заспят веднага след лягане, докато други ще се въртят дълго в леглото и ще броят овце, опитвайки се да заспят. Скоростта на заспиване зависи от различни фактори.
Какво ви пречи да заспите бързо?
· Безпокойство. Повишената тревожност обикновено ви пречи да заспите бързо, дори ако човек е спокоен по природа.
· Здравен статус. Хроничните заболявания също могат да попречат на добрия сън, особено ако причиняват болка.
· Мобилност и време на открито. Недостигът им може да причини проблеми със заспиването.
· Възраст. Колкото по-възрастен е човекът, толкова по-голям е шансът да развие безсъние.
· Безсъние.
Защо възниква безсънието?
Безсънието може да бъде остро или хронично. Ако човек има проблеми със заспиването или често става през нощта в продължение на един месец (но не повече), такова безсъние се счита за остро.
Острото безсъние в 90 процента от случаите е свързано със стресови ситуации. Проблемите със заспиването могат да бъдат причинени от предстоящо пътуване, изпит, загуба на работа, развод или други подобни ситуации. Това обаче не е единствената причина, която може да доведе до остро безсъние.
Хроничното безсъние е симптом на различни заболявания и състояния. Те включват продължителен стрес, заболявания на вътрешните органи, прием на редица лекарства, липса на определени витамини и минерали, синдром на сънна апнея, психични разстройства.