Повечето хора се записват на фитнес, спазват ограничителни диети или хранително превъзпитание, за да ускорят своя метаболизъм и да отслабнат. Но пък друга група искат точно обратното: да забавят метаболизма си, за да наддадат на тегло.
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим
Ето какво разяснява д-р Франсис Винисиуш.
Метаболизмът е естествен процес в нашия организъм, който превръща калориите, които приемаме от храната, в енергия. Тази енергия е „горивото“, което организмът използва за своето функциониране. Метаболизмът на един човек никога не е същият както този на друг. При някои хора може да е ускорен; докато при други е малко по-бавен.
Бързият метаболизъм изгаря много голямо количество калории (обикновено повече от изразходваните) и затова натрупва по-малко мазнини. Такива хора са по-слаби и по-лесно отслабват, отколкото напълняват.
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Ефектите от ускорения метаболизъм може далеч да надхвърлят естетическото, засягайки общото здравословно състояние, ако ситуацията излезе извън контрол. Внезапна загуба на тегло или липса на хранителни вещества, предизвикани от бързия метаболизъм, може да причинят мускулна слабост, анемия, ускорен пулс, безсъние, умора и изтощение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Точно както отслабването е благоприятно за качеството на живота на хората и често повишава тяхното самочувствие, наддаването на тегло за тези, които имат трудности с физическата си слабост, носи същите предимства.
Но въпреки че забавянето на метаболизма и напълняването е важно за онези с ускорен метаболизъм, е необходимо да се подхожда внимателно - особено с храната, за да няма вреда за здравето.
Най-добрите храни, които ускоряват метаболизма
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Какво забавя метаболизма?
Добър съвет за забавяне на метаболизма е да правите обратното на това, което правят хората, желаещи да отслабнат. Първо, това е известното правило от диетите за отслабване: кратки интервали между храненията. Храненето по малко, но на всеки два или три часа, увеличава разхода на енергия, а това ускорява изгарянето на калории.
И обратно: издържането на по-дълги периоди (между 4 и 5 часа) без хранене може да бъде полезно за тези, които искат да забавят метаболизма си, за да наддадат на тегло - понеже това довежда до състояние на глад. За да наддадете бързо, трябва да се концентрирате върху основните хранения за деня (закуска, обяд и вечеря) и да приемате повече калории в тях.
Какво да ядем, за да напълнеем?
Поглъщането на храни като безалкохолни напитки, бисквити с пълнеж, сандвичи, пържени и други мазни продукти може и да ви помогне за качването на няколко килограма – но това със сигурност няма да е здравословно тегло.
Винаги имайте в килера и хладилника си добри източници на сложни въглехидрати (грудки, пълнозърнести храни, зеленчуци, зърнени храни др.), протеини (сухо говеждо, пилешко, риба, яйца), качествени мазнини (зехтин, също кокосово масло и т. н.) и източници на важни за организма хранителни вещества (зеленчуци, плодове и др.).
Пийте тази вкусна напитка с джинджифил за бърз метаболизъм и разреждане на кръвта
Заложете на следните храни за наддаване на тегло: кафяв ориз, макарони и други пълнозърнести тестени изделия, пълнозърнест хляб, яйца, авокадо, банан, папая, пълномаслено мляко и неговите производни (кисело мляко, извара и др.), кашкавал, фъстъчено масло, ядки (бадеми, орехи, фъстъци), картофи, цвекло.
Храната играе специална роля в наддаването на тегло, но някои други нагласи може да ускорят този процес. Ето съвет за онези, които желает да увеличат килограмите си.
Преминете от аеробни към силови упражнения
Физическите упражнения като плуване, бягане и колоездене са отлични видове тренировка - но не са най-добрите за хората, които имат ускорен метаболизъм и искат да наддадат на тегло. За да замените тези упражнения, започнете да тренирате с тежести или с други силови похвати. Опитайте се да правите фокусирани и интензивни тренировки, като тренирате минимум 2-3 пъти седмично и спазвайте почивните дни, за да могат мускулите да се възстановяват и развиват правилно.
Внимание! Статията дава само информация, без медицински препоръки. Винаги се обръщайте към медик-диетолог!