Ако сте върли почитатели на домашно отгледаните зеленчуци, то имаме страхотна новина за вас – направили сте правилния избор.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Знаем, че е трудоемко, но пък крайният резултат оправдава всички усилия, които влагате. На трапезата си ще поднесете напълно екологично чисти плодове и зеленчуци, лишени от пестициди и всякакви химикали. Ще осигурите на семействата си богата на минерали и витамини храна, от която организмът се нуждае.
Как да се сдобием с богато количество разсад без почва?
Ако живеете в малка къща с ограничено дворно пространство или в апартамент с оскъден балкон, то със сигурност мястото е сериозен проблем за вас. Едва ли в такъв случай може да направите отделни саксии или кофички, в които да отглеждате разсада.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Това обаче съвсем не бива да ви отдалечава от идеята да отглеждате сами здравословни зеленчуци по природосъобразен начин.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Трик за отглеждане на разсад без почва
Този трик, който сега ще споделим с вас, съвсем не е ядрена физика. Нещата могат да се случат наистина лесно, без да инвестирате кой знае колко време, нито пък средства.
Най-напред се заемете с подготовката на полиетиленово фолио, което да разрежете на ленти с дебелина около 10 см.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Подхранете почвата така за здрав разсад
По цялата му повърхност разстелете тоалетна хартия или кухненско руло, които предварително сте напоили с вода.
След това идва моментът, в който да „посеете” семената. Нареждайте ги на разстояние 3 – 4 см едно от друго. Те не трябва да са на ръба на самата хартия.
Когато приключите с подредбата, покрийте семената с пласт влажна хартия и отгоре поставете още един лист фолио.
Двата слоя навийте под формата на руло и поставете в подходящ съд. Това може да бъде саксия или изрязана пластмасова бутилка.
Полейте вода в съда. Течността е необходимо да запълва 4 – 5 см от дъното по височината.
Тайната на опитните градинари: Аспирин за по-висок добив на домати
Готовата саксия поставете в близост до прозореца или на места, до които достига пряката слънчева светлина. Наблюдавайте разсада периодично и при нужда допълвайте с вода или подменяйте с нова такава.
Седмица – две по-късно ще забележите първите покълнали семена. Не след дълго целият букет ще прелива от зелените стебла на домати, чушки, патладжан и каквото друго сте решили да засадите.
Това е един много лесен трик, който ще ви спести място и нуждата да мърсите ръцете си с почва. Опитайте и сами се убедете!