Безопасността е най-важното нещо, което трябва да имате предвид, ако обмисляте да почистите пилето, преди да го сготвите.
Още: 4 тънкости при варене на пилешко месо, които ще ни спестят много време
Методи за елиминиране на хормони и антибиотици от пилешкото месо преди консумация
По-долу предоставяме техники, които, когато се прилагат, ще ни позволят безопасно да консумираме пилешко месо, без да се притесняваме, че вредни вещества ще попаднат в тялото ни. Широко признато е, че големите фермери хранят животните си с фуражи, съдържащи хормони и антибиотици, и е препоръчително да ги премахнете, преди да консумирате месото.
Още: Бърза и лесна вечеря: Пилешко филе със сметанов сос на тиган
Когато консумирате пиле, закупено от магазина, най-добре е да не консумирате бульона, в който е варено месото, тъй като от месото в бульона ще изтече значително количество вредни вещества.
Ако искаме да направим качествен бульон, по-добре е да се спрем на местно отглеждано пиле. Ако планираме да печем пилето във фурна, препоръчително е предварително да отстраним вътрешните органи, тъй като те са склонни да съхраняват голямо количество токсини.
Препоръчва се също премахване на кожата на домашните птици.
Какво ви е необходимо:
1 литър вода
3 супени лъжици сол
сок от половин лимон.
Оставете пилето да кисне в тази смес поне два часа, след което го извадете. Направете отново сместа и го оставете да кисне още два часа.
За премахване на хормони и антибиотици от пилешкото месо, газираната минерална вода също е чудесен вариант за предварително накисване на месото, а също така този метод прави месото по-крехко по време на печене или готвене.
Още: Кои са най-подходящите сосове за пилешко месо
Трябва ли да измиете пилето, преди да го сготвите?
Главни готвачи, здравни експерти и експерти по безопасност на храните като тези в Центровете за контрол и превенция на заболяванията ( CDC ) са съгласни, че измиването на пилето увеличава риска от болести, пренасяни с храни, и растеж на вредни бактерии. Изплакването или измиването на сурово пиле под крана води до пръскане на суровия пилешки сок и вода върху други повърхности: плотове, гъби, храни в близост, ръцете ви, дрехите ви и други твърди или меки повърхности около мивката. Тези капчици, които невъоръжено око не могат да бъдат открити, съдържат бактерии, които ще растат и могат да причинят заболяване, наречено отравяне с Campylobacter.
Освен това, готвенето на пиле до минимална температура от 100 градуса - подходящата вътрешна температура за напълно сготвено пиле, определено от Министерството на земеделието на Съединените щати (USDA) - убива всички налични бактерии и елиминира риска от болести, пренасяни с храна, което прави ненужно измиването сурово птиче месо.
Как да приготвите цяло пиле, преди да го сготвите
За да приготвите цяло пиле за готвене, отстранете пакета с органи вътре в кухината на пилето и ги оставете настрана да се пекат заедно с пилето, или ги изхвърлете. Пъхнете върховете на крилцата под цялото пиле , за да не изгорят по време на дългия процес на готвене, и завържете бутчетата заедно с кухненски канап за по-компактно пиле, което се готви по-равномерно.
Още: Бърза вечеря: Ароматно пиле на тиган с лимонов сок и мед
7 съвета за безопасност на храните при работа със сурово пиле
Кръстосаното замърсяване е най-големият проблем за безопасността на храните по отношение на неправилното боравене със сурово месо. Ето няколко неща, които готвачи трябва да имат предвид, когато работят със сурово пиле, за да предотвратят кръстосано замърсяване и да поддържат безопасна кухненска среда:
1. Почистете правилно инструментите. Идеалният начин за почистване на кухненските прибори след работа със сурово пиле е в съдомиялната машина на настройка за дезинфекция. Това убива всички бактерии, висящи по дъските за рязане, ножовете и т.н. Ако това не е опция, използвайте гореща и сапунена вода, за да почистите инструментите.
2. Сварете пилето старателно. Готвенето на пиле до тази вътрешна температура помага да се елиминира рискът от заболяване. Залепете термометър за храна в най-дебелата част на пилето (избягвайте да удряте костите), за да получите точно отчитане.
Още: Лекар: Пилешко месо - как влияе на пикочната киселина
3. Откажете се от миенето на пиле. Избягвайте изплакване на пилето, накисване на пиле, използване на оцет за почистване на пилето. Ако използвате хартиени кърпи, за да подсушите месото, изхвърлете незабавно тази хартиена кърпа или хартиени кърпи, след което измийте ръцете си.
4. Стойте далеч от порести повърхности. Внимавайте за дъската за рязане или плота под сурово пиле. Ако това е месарски блок, дървена дъска за рязане или незапечатана твърда повърхност, малките отвори ще абсорбират и задържат суровия пилешки сок. Ако няма друг избор, почистете повърхността с гореща вода, смесена с малко сапун и я изтъркайте със стоманен или друг абразивен скрубер, който влиза в пукнатините на повърхността. Имайте предвид, че този метод на почистване ще се отрази върху материала с времето.
Още: Как да разпознаете качественотолна дъска за рязане - за предпочитане дъска за рязане, подходяща за съдомиялна машина - а не същата дъска, която използвате за всички останали съставки. Това помага да се предотврати прехвърлянето на патогени на салмонела от дъската за рязане на пиле върху друга повърхност или съставка. Ако не са сготвени и следователно не са унищожени, патогените на салмонела могат да причинят хранително отравяне или други заболявания, свързани със салмонела.
Още: При консервиране на пилешко месо - ето какво задължително трябва да направим
6. Мийте ръцете си често. След като докоснете сурово пиле, незабавно измийте ръцете си, преди да докоснете нещо друго. Суровите домашни птици, включително пилешкото, често изпускат сокове, дори когато са сурови. Сокът може да попадне върху ръцете ви, дори и да не е очевидно. Измийте ръцете си с гореща вода и обилно количество сапун.
Още: 3 важни неща, за които трябва да внимавате, когато купувате пилешко месо
7. Избършете цялата кухня. След като пилето е във фурната и сте почистили добре кухненските инструменти, избършете цялата кухня с дезинфекцираща кърпа. Това включва плотове, дръжки и копчета на вратите, кухненския кран и всяка друга повърхност, която може да е била замърсена.