През целия си живот от пубертета до менупаузата при жените се преминава през един “танц” на хормоните, който оказва влияние върху цялото ни съществуване. Хормоните оказват особено влияние върху емоционалното ни състояние в такива моменти. Защо техните стойности се изменят и как можем да овладеем ситуацията така, че да не се чувстваме толкова зле от тези промени, ще видим в следващите редове.
Защо хормоните се изменят?
Така наречената нарушена хормонална хомеостаза може да доведе до някои от симптомите на ПМС, менопауза и пременопауза, а естрогенът може да “танцува” из стойностите си. Поддържането на една ритмична танцова стъпка се оказва по-сложно, тъй като влияние имат и някои вътрешни и външни форми на хормона. Те се разделят на екзогенни и едногенни форми.
Екзогенни форми
Тази форма на естрогените се нарича още ксеноестрогени. Те са външни химикали, които наподобяват структурата на естрогена и имитират неговите ефекти, но по по-рисков начин. Ксеноестрогени има например в пластмаси, пестициди, фталати и парабени, които откриваме в козметиката за тяло.
Жените да внимават с ТЕЗИ хормони, защото ги състаряват без време
Едногенни форми
Естественият естроген в тялото ви преминава през 2 стъпки. След като свърши работата си той бива метаболизиран от черния дроб и първата стъпка е те да станат леко разтворими във вода, за да могат да се изхвърлят от тялото по-лесно, наред с токсините. Във втората стъпка ензимите се свързват с метаболитите и е важно да има достатъчно ензими, за да не се задържат токсичните метаболити от първата стъпка. Втората стъпка предразполага и образуването на токсичен 16-алфа хидроксиестрон, който се свързва с образуването на рак на гърдата.
Как да балансираме хормоните си така, че да са в нормални стойности?
За да намалим рисковете на естрогена в преобразуването му в негова токсична форма, много полезни са източниците на глюкозинолати. Глюкозинолатите са серни съединения, които се съдържат например в кръстоцветните зеленчуци като броколи, зеле и кейл. По този начин намаляваме и рисковете от ракови заболявания, свързани с хормоналните стойности.
Знаете ли кой хормон влияе на косата?
Как да облекчим ПМС симптомите?
Ако имате тежък предменструален синдром, има няколко възможности, чрез които да опитате да го “овладеете”. Например ежедневният прием на витамини и минерали като:
- Цинк - жените, които са оплакват от тежки симптоми на ПМС, според някои проучвания, имат по-ниски нива на цинк. При приемането на добавки с него състоянието се нормализира;
- Магнезий и витамин В6 - приемани в комбинация те спомагат за облекчаване на предменструалните симптоми като болки в корема, мускулите и гърдите, раздразнителност и главоболие и др.;
- Калций - приемът на калции ще облекчи най-вече симптомите, които касаят емоционалното състояние при ПМС;
- Аврамово дърво - билката се доказва като ефективна при ПМС, акне и менопауза.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.