Киселото зеле, една от най-популярните зимни заготовки в българската кухня, не само придава вкус в нашите ястия, но също така предоставя и редица ползи за здравето. Богато на фибри, витамини и минерали, киселото зеле подпомага храносмилането, укрепва кръвоносните съдове и повишава имунитета. Въпреки това, не всеки може да се наслади на тези ползи безпроблемно.
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Лекар: Тези грешки при приготвянето на кисело зеле убиват всички ползи от него
Кой трябва да внимава?
Хора, страдащи от хипертония и нарушения в метаболизма на солта, трябва да бъдат особено внимателни с консумацията на кисело зеле. Съдържащата се сол в продукта може да доведе до подуване и повишено кръвно налягане. В случай, че изключването му от диетата не е възможно, е препоръчително намаляване на консумацията на други солени храни.
Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко
Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви
Периоди на внимание
Отделна група, която трябва да обърне внимание на консумацията на кисело зеле, са хората със заболявания на храносмилателната система. Гастрит, гастродуоденит, пептична язва и заболявания на панкреаса могат да се влошат при употребата на този зеленчук. В ремисия обаче, киселото зеле може да се включи в менюто, благодарение на своята ферментация, която го прави по-лесен за смилане.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата
Още: Полезни ли са наистина солните лампи? Трябва да знаете това!
Как киселото зеле влияе на кръвното налягане
Отказване по време на кърмене
Кърмещите майки трябва да бъдат особено внимателни при консумацията на кисело зеле, тъй като този продукт може да предизвика колики у бебето. Поне в началото на кърменето е добре да се избягва този зеленчук и да се предпочитат по-нетежко усвоими алтернативи.
Киселото зеле, въпреки своите ползи, не е подходящо за всеки. При наличие на здравословни проблеми или специфични условия, е важно да се консултирате с лекар или диетолог.
Още: 10 често срещани капана при пазаруване на Черен петък и как да ги избегнем