В диетата за укрепване на белите дробове е крайно важно да бъде даден приоритет на храни, богати на цинк, витамин А и витамин С - като плодове, зеленчуци и ядки, които имат антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Д-р Татяна Занин разяснява въпроса.
Непригодни храни
Храните, които би трябвало да бъдат избягвани, са онези, които е възможно да предизвикат възпаления в организма, например следните.
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Безалкохолни напитки, мед, млечни шоколади, сладолед, торти, желета и пудинги.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Рафинирани зърнени храни – бял хляб, бял ориз, бяла паста (макарони).
Тлъсти меса - като говеждо, свинско и агнешко.
Колбаси – всички видове.
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Храни, богати на мазнини - пица, пилешка кожа, маргарин, хамбургери, пържени картофи и пакетирани закуски.
Естествени начини за прочистване на белите дробове
Алкохолни напитки.
Важно да се избягват принципно храни, които причиняват излишни газове при някои хора - броколи, карфиол, зеле, газирани напитки, боб и царевица; излишните газове затрудняват дишането в определени случаи.
По време на белодрообни неразположения може също да се препоръча намаляване на приема на въглехидрати, тъй като храносмилането на такива вещества изгаря много кислород и произвежда доста въглероден двуокис в организма.
Например, бронхитът затруднява обмяната на газове в белите дробове; излишъкът от въглероден двуокис се натрупва, което може да причини задух, кашлица и променен сърдечен ритъм.
Храни с предимство
Храните, ползващи се с предимство, би трябвало да изобилстват с фибри, омега-3, селен, цинк, витамин А, витамин С и витамин Е. Такива са следните.
Зеленчуци - рукола, спанак, чушки, домати, моркови, джило (етиопски патладжан), тиква.
Риба – сардини, сьомга, скумрия, херинга.
Нетлъсто месо - пилешко, пуешко.
Плодове с кори и люспи (когато е възможно) - грозде, папая, цитрусови, киви.
Пълнозърнести храни в умерени количества - кафяв ориз, пълнозърнести макарони, пълнозърнест хляб.
Здравословни мазнини - зехтин, ядки, бразилски орехи и масло от авокадо.
Млечни продукти – сирене, извара, кисело мляко.
Напитки на растителна основа - като овесено, соево, оризово или лешниково мляко.
Други препоръки
Някои препоръки, които могат да помогнат за подобряване на дишането, общото благосъстояние и намаляване на умората, са следните.
1. Пийте много вода
Препоръчително е да пиете поне 6 до 8 чаши вода на ден. Тя помага за пренасянето на белите кръвни клетки, които защитават организма - като по този начин укрепява имунната система. Водата също помага за разреждането на слузта, което улеснява отстраняването й.
2. Яжте малки порции
Раздели ли се дневната консумация на 4 до 6 хранения, така диафрагмата ще се поддържа свободна. Тя е мускулът, който разделя корема от гръдния кош. Когато е освободена, улеснява навлизането на въздух в белите дробове и по този начин подобрява дишането.
3 симптома с краката, които издават проблеми с белите дробове
3. Използвайте домашни средства
Някои домашни лекове, като чай от анасон и джинджифил и сироп от кресон са чудесни варианти за средства с противовъзпалителни и отхрачващи свойства. Те помагат за укрепяване на имунната система, в допълнение към разреждането и елиминирането на секретите.
4. Консумирайте пробиотици
Това са полезни бактерии в червата, които насърчават баланса на чревната флора, намаляват възпаленията и по този начин укрепват имунната система. Затова консумацията на кисело-млечни продукти помага за предотвратяване и намаляване на белодробни неразположения.
5. Правете упражнения
Физическите упражнения поне 3 до 4 пъти седмично - ходене, колоездене и тренировки с тежести укрепват белите дробове и сърцето, понижават кръвното налягане и подобряват дишането. Препоръчва се да се извършват само по препоръка на лекар и под ръководството на специалист по физическа активност, като се коригира честотата, интензивността и видовете упражнения според здравословното състояние и текущото тегло на всеки човек.
Внимание! Статията е само за информация без професионални медицински упътвания. По проблемите в нея търсете винаги медик-специалист!