Дори да не се замисляме, то почти винаги е признак или реакция на даден процес в организма ни. Не е никак лесно да се установи причината за дискомфорта - именно затова трябва да бъдем особено внимателни колко често се повтаря болката, какъв е интензитетът ѝ, както и обстановката и времето, в което неприятното усещане се появява.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
В тази връзка е от особена важност да установим точния вид на дискомфорта. Според Международната класификация за главоболие (МКГ) има два основни вида:
1. Първично
2. Вторично
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
По-често срещано е първичното, а към него спадат: тензионно, клъстерно, мигрените (мигренозно). Тук обаче се включват и някои по-редки главоболия – като такова, породено от кашлица, също от напрежение, както и сексуалното главоболие.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Вторичното главоболие вече се дължи на травма на тила или главата, или наранявания, вътречерепен хематом, смущения в кръвното налягане и др.
Тук ще разгледаме най-честите първични дискомфорти, свързани с напрежение или болка в главата, както и начините да ги облекчим или да се предпазим от тях.
Както споменахме, първичните се разделят на няколко основни вида:
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
1. Тензионно
2. Клъстерно
3. Мигренозно
Първият вид е най-разпространеният (тензионно). Обикновено се причинява от стягането на мускулите на скалпа и врата. Причината може да се крие в много неща, например схващане на раменете заради заболяване, неправилна стойка, недоспиване, стрес и др. Болката се чувства от двете страни на главата, но колкото и да е неприятна, най-често не е рискова за вашето здравословно състояние.
Как да избегнем болката?
Прибегнете до масаж на слепоочията. Той отпуска и така има шанс да облекчите болката. Друго важно в тези ситуации е да съумеете да се отпуснете. Както казахме, този тип болка е много често следствие на преумора, стрес и напрежение. Обърнете внимание и на стойката си по време на работа, ако имате неудобен стол – сменете го веднага.
Клъстерно главоболие: То се среща много рядко, въпреки това е много болезнено и неприятно. Интересно е, че точната причина за неговата поява не е установена, но има предположения, че е свързано с анормално функциониране на нерви в мозъка. Характерното при него е неговата периодичност, групирането на пристъпите във времето. Пристъпът може да спре изведнъж и да се възобнови отново след време. Болката започва от едната страната, засяга и областта около ухото. Понякога след симптомите са хрема, запушен нос и зачервяване.
Как да избегнем болката?
Смята се, че причината за отключването на този тип главоболие са тютюна и алкохолните напитки. Затова, ако страдате от него, трябва да избягвате цигарите и алкохола. Ако вече го усетите, можете да изтискате един лимон в чаша минерална вода и да добавите хималайска сол. Някои казват, че тази смес е чудотворна.
Мигренозно
За съжаление мигрените са все по-разпространени в наши дни. От тях страдат голяма част от хората на планетата, но най-често засягат жените. С какво е характерна мигренозната болка – тя обикновено е остра, пулсираща и е само от едната част на главата. Усилва се с течение на времето. Като времетраене може да продължи от няколко часа до няколко дни, като обикновено е на цикли, които се повтарят около два, три пъти в годината.
Образно казано усещането е сякаш някой да ви забива остър предмет. Този вид главоболие е най-неприятното и непоносимото, защото води до неработоспособност, дикомфорт и пречи на нормалното протичане на ежедневието ви.
Как да избегнем болката?
Страдащите от мигрена трябва да почиват по време на пристъпа. Препоръчват се тъмни и тихи помещения. Може да пробвате с някоя народна рецепта – например: половин супена лъжица маточина се залива с гореща вода и престоява така 30 мин; приема се 2-3 лъжици няколко пъти на ден.
Други билки, която помагат при мигрена, са кантарион, липов цвят и розмарин. При чести кризи и силни болки най-добре да се консултирате с невролог.