С пролетта идва не само хубавото време, но и едни от най-опасните паразити, а именно кърлежите. В днешната статия ще опитаме да споделим все важна информация с вас, благодарение на която да успеете да се предпазите от ухапвания от кърлежи.
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Всичко, което трябва да знаем за кърлежите
Къде има най-много кърлежи?
Още: Пръскат срещу комари и кърлежи в София
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Кърлежите могат да бъдат открити най-вече по парковете и горите. Имайте предвид, че те атакуват основно меките части – подмишници, вътрешност на коленете, около косата.
Паякообразните имат хобот, с който се вкопчват в кожата, за да смучат кръв. Именно тогава те могат да ви предадат и опасни болести.
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
Още: 15 ползи от естрагон, които всеки би искал да получи
В света съществуват около 900 вида кърлежи. В България най-разпространен е дървесният вид.
Какви болести пренасят кърлежите?
Още: Наистина ли кофеинът в шоколада е достатъчно силен, за да попречи на съня
Още: Знаете ли кои са най-мръсните предмети в кухнята
Още: 5-те най-добри растения, които кърлежите мразят
Лаймската болест е сред най-опасните болести, причинени именно от ухапвания. Първият симптом е зачервяване на мястото около самото ухапване. Много е важно кърлежът да се извади възможно най-скоро.
Щетите, които може да нанесе лаймската болест, са много сериозни. Обикновено засяга нервната система и ставите. Ако 4 седмици след ухапване имате симптоми, наподобяващи грип, трябва задължително да се консултирате с лекар.
Как да се предпазим?
Имайте предвид, че срещу лаймска болест няма ваксинация. Затова е важно да се открие навреме, за да може тази инфекция да се лекува ефективно с антибиотици.
Още: Как да се предпазим от кърлежи и какво да правим при ухапване от тях?
Що се отнася до предпазване от самите кърлежи, добре е да помислите за превантивни мерки.
Винаги носете дълг панталони, когато сте на разходки в паркове и гори. Дори е за предпочитане да носите чорап върху панталона, за да не може малкото паякообразно да открие гола кожа, за която да се захване.
Не се заблуждавайте, че репелентите срещу кърлежи имат сто процентова защита. След разходка в парка или гората, проверявайте обстойно тялото си. Същото това правете на децата всеки път, след игра в тревни площи.
Надяваме се тази статия да ви е полезна и благодарение на съветите ни да успеете да се предпазите от кърлежите, чиито сезон едва сега започва.